ПИТАНЕ КЪМ МИНИСТЪРА НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА Г–Н ДРАГОМИР СТОЙНЕВ ОТ 27.03.2014г.
- Мика Сийминеен
- 27.03.2014 г.
- време за четене: 2 мин.

Уважаеми г-н Министър,
Вчера на заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм към НС стана ясно, че направените от нас предложения за изменение на Закона за подземните богатства с вх. № 94-Р-129 от 17.07.2013 внесени в повереното Ви министерство не са предадени от Министерски съвет към гореспоменатата комисия.
Днес направихме запитване към г-жа Мариета Немска, държавен експерт в дирекция „Икономическа и социална политика“ на Министерския съвет със следното съдържание
Уважаема г-жо Немска, Във връзка с комисията по изменение на Закона за подземните богатства състояла се на 26.03.2013г, имам следното питане към Вас и към г-жа Бобева: „Защо внесените от Радикално Крило на Протеста „Народовластие“ предложения за изменения на Закона за подземните богатства през месец юли 2013г. След като са стигнали от Министерство на икономиката и енергетиката до Министерски съвет и от там до „Икономическа и социална политика“ и след това са останали непрепратени до комисията в Народно събрание, работеща по Закона за подземните богатства?
Отговора, който ни изпрати г-жа Немска гласи следното:
Към настоящия момент в Народното събрание е приет на първо четене внесеният от Министерския съвет Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства (ЗПБ). В същия са предложени основно текстове, с които се цели пълното и точно транспониране на Директива 2006/21/ЕО, с цел избягване стартиране на процедура за нарушение срещу България от страна на Европейската комисия.
От поредицата проведени работни срещи с представители на Българската минно-геоложка камара, научни институти, граждански организации и експерти, в т.ч и с Вас, се установи необходимост от редица други изменения и допълнения на ЗПБ.
В тази връзка Ви информирам, че при изработването на ЗИД на ЗПБ с разширен обхват, ще бъдат обсъдени и Вашите предложения, с цел евентуалното им включване в обхвата на законопроекта с цел съвкупното разрешаване на възникналите проблеми при прилагането му и отразяване на политиките на правителството в тази област.
Нашият въпрос е следния: Ще има ли наказание за лицата, които са бездействали и не са придвижили предложенията ни до Комиисията по икономическа политика и туризъм към Народното събрание на Република България?
И ако има наказания да не са за някоя изкупителна жертва, а да се накажат реалните виновници. Непридвижването на документацията за седем месеца към момента ние считаме за явна подкрепа на съответните чиновници в полза на концесионерите на златоносните концесии.
Искаме да поздравим г-н Миков, председател на Народното събрание на Република България за неговорто разпореждане с № 450-01-60 от 21.02.2014 г. На основание чл.8, ал.1 т.1 и чл 85 ал.2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, а именно
Разпределям проект за решение за прекратяване на концесионни договори за добив на злато, ценни и редки метали № 454-02-31 на Комисия по икономическа политика и туризъм.
ЩЕ ОЧАКВАМЕ ОТ КОМИСИЯТА В НС РЕЗУЛТАТИ, КОИТО ДА СА В ПОЛЗА НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА И ЦЕЛОКУПНИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОД.
СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ: ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПОДЗЕМНИТЕ БОГАТСТВА
#злато #ОБЩЕСТВО #ПОЛИТИКА #ГЛЕДНАТОЧКА #искания #грабеж #закон #министър #протест #МИЕ #КОМЕНТАР #МихаилМиков #корупция #дневник #разваляненаконцесиите #Министерствонаикономикатаиенергетиката #народ #народносъбрание #БЪЛГАРИЯ #РепубликаБългария #концесии #ИКОНОМИКА #държава #недоволство #родина #редкиметали #власт #дневници #народнаволя
Comments