ЩЕ СЕ ЗАВЪРНЕ ЛИ МАЛАРИЯТА В ЕВРОПА?
- Мика Сийминеен
- 23.07.2020 г.
- време за четене: 8 мин.

Днес чета новина озаглавена „Голмайстор №1 в Того почина от малария на 25“
Някой ще каже „Какво толкова? Маларията е тропическа болест“. И теоретически ще бъде прав, но не съвсем. Маларията е болест, която е разпространена от Екватора до Сибир. Всяка година има между 225 000 000 и 250 000 000 случая на маларийна треска. Около 1 000 000 души умират от заболявнето или усложнения свързани с него. Зaпaднитe cтрaни рядкo oбръщaт внимaниe нa мaлaриятa, oгрaничaвaйки ce дo прeдупрeждeния дo пътувaщитe дo трeти cтрaни.
В зaвиcимocт oт видoвaтa принaдлeжнocт нa причинитeлитe ce рaзличaвaт някoлкo видa мaлaрия, oт кoитo трoпичecкaтa прoтичa нaй-тeжкo (бoлният мoжe дa изпaднe в мaлaрийнa кoмa или дa умрe). Aкo зaбoлявaнeтo нe ce лeкувa, приcтъпитe прeминaвaт и бoлнитe cтaвaт пaрaзитoнocитeли.
В трoпичecкитe cтрaни прeдaвaнeтo нa мaлaриятa ce извършвa цeлoгoдишнo (cтaбилнa мaлaрия), a в ocтaнaлитe рaйoни - caмo в тoплитe ceзoни нa гoдинaтa (нecтaбилнa мaлaрия). В Бългaрия пoтeнциaлният мaлaриeн ceзoн e oт мeceц aприл дo мeceц oктoмври.
По-голямата част от смъртните случаи са при деца до 5-годишна възраст. Бременните жени са особено уязвими. Въпреки усилията за намаляване на случаите и подобряване на болничното лечение от 1992 г. насам, ефективността е изключително слаба.
При запазване на сегашното ниво на разпространение на маларийната треска, смъртността през следващите две десетилетия, смъртните случаи ще нарастнат двойно. Статистиката за тази болест не е точна и в резултат на това по-голямата част от случаите не са документирани.
Лошата новина е, че нивата на разпространение на маларията няма да останат на сегашното ниво, защото ареалът на маларийните комари се разширява. През 2010 г, починалите от заболяването са 655 000, през 2019-та има значителен спад на смъртността, която възлиза на 384 650 души.

ИЗКОРЕНЯВАНЕТО НА МАЛАРИЯТА В ЕВРОПА ПРЕЗ ХХ ВЕК
През през първата третина на XX век, случаите на малария в Европа намаляват драстично поради взетите мерки за ограничаване на разпространението на болестта.

Ареал на разпространение на маларията от края на XIX до началото на XXI век
ЕТО КАК СЕ Е СЛУЧИЛО ТОВА В БЪЛГАРИЯ
В книгата на д-р Иван Боров “Маларията и борбата с нея в Българсите държавни железници и пристанища”(1941) може да прочетем как през 1917 г. е преборена болестта в района на гара Сараньово. д-р Васил Х. Велев и с подкрепата на Главната дирекция на народното здраве е прокопан отводнителен канал и са засадени чинари. Превръщането на блатото около гарата в приятна и прохладна чинарова гора довело до изчезване на комарите, а с тях и на маларията.“
У нас е бил разпространен щамът, наричан от българите „тридневна треска“ или „блатна треска“. Болестта невинаги е смъртоносна - умирал един на хиляда души, но симптомите са тежки и измъчват заболелите с дни. В миналото се смятало, че заразата се предава чрез някакъв вид блатен въздух. Разбира се, в началото на 20-ти век истинската причина е открита и България взима първи мерки за прекратяване на епидемията на малария, каквато имало в засегнатите региони. През 1910-та година правителството на Царство България издава официална наредба за борба с маларията. В засегнатите селища се раздава безплатен хинин, както и други облекчаващи симптомите на болестта лекарства.
През 1919 г. у нас се приема специален Закон за борба с маларията, с който се създава Инспекторат по маларията към Дирекцията на народното здраве. Създава се също
монопол на хинина и фонд за борба с маларията. След Италия и Гърция България става третата страна в Европа с подобен закон.
Следвайки техния почин, внасяме и “биологично оръжие” срещу маларийния комар – рибката гамбузия.
Тази рибка много прилича на декоративните гупи, присъстващи във всеки домашен аквариум, и на дължина достига 5-6 см. Живее в плитки и топли сладководни басейни – същите, в които маларийният комар снася ларвите си. За щастие тя е способна да изяде огромни количества от тях. Именно с тази цел гамбузията била внесена в Италия от Америка за пръв път през 1921 г. Българските власти я развъждат в Бургаските езера през 1924 г.
И до днес зарибяването на водоемите с нея е част от профилактичните мерки срещу разпространение на маларията, предвидени от Министерството на здравеопазването.“
„В Петричко през 20-те години на миналия век установените случаи на малария достигали 70-80% от населението.
Блатата са се простирали от града чак до местността Рупите и маларийните комари били истинска напаст. Със средства на фондацията в района започват сериозни мелиоративни дейности, пресушават се блатата, дават се пари на хората да строят тоалетни и да изграждат канали, за да се подобри хигиената им. Доброволците на фондацията ходели буквално от къща на къща, за да помагат на болните да се излекуват и на здравите да се предпазят. През 1928 г. Международният здравен съвет одобрил бюджет за построяването на противомаларична опитна станция в Петрич на стойност 1 104 000 лева, която била готова през 1930 година. В резултат на дейността на организацията на американския милиардер (става дума за Рокфелер, чието име носи главната в Петрич) регистрираните случаи на малария в района намалели до 10-12% от населението.“
„Въпреки всички положени усилия през 1942-1943 г. България е обхваната от голяма маларийна епидемия. След 1944 г. към МНЗ се създава отдел за борба с маларията, страната е поделена на седем маларийни зони. Противомаларичната служба към Министерството на народното здраве се състои от 21 станции и 16 подстанции.
Борба с комарите се води и лете, и зиме и не само със средства от научния арсенал. Например с окръжно писмо на началника на противомаларичната станция в Силистра е обявена седмица за избиване на комарите от 23 до 30 април 1944 година По нареждане на тогавашния Институт за борба с маларията в Бургас и на Главната дирекция на народното здраве «се налага да се проведе във всяко маларично селище на областта от учителите и РАБОТА:
Очакват ви три дни, изпълнени с приятни мигове, нови запознанства и пътуване. Вашият оптимизъм ще ви помогне да постигнете отлични резултати на работното място учениците избиване на презимувалите комари. За 10 убити комара се плащат 2 лева, за 100 комара - 25 лева, а за 1000 комара - 350 лева. Има изискване убитите комари да се предават в цигарени кутии между памук и лигнин в близката маларична станция или на околийски лекар за изплащане на полагащото се възнаграждение. Любопитното писмо може да се види в силистренския архив.“
„След 1948 г. България започва антималарийна кампания със съдействието на Световната здравна организация. Раздават се безплатни медикаменти на населението, включително и големи дози хинин. Из блатата се пръска с множество инсектициди, най-вече с така наречената парижка зеленина - първият синтетичен химикал, използван за изтребване на насекоми, за чиято направа са използвани мед и арсеник. Построени са и множество отводнителни канали и диги. На много места са изградени чисто нови канализации.
Маларията се води за изчезнала на територията на страната болест до 2012, когато опасната зараза се завръща в България и Гърция, принесена от нова популация на маларийни комари, придошли от Анадола. До момента всички заразени са излекувани за няколко дни.“

Разпространение на маларията към края на ХХ век
ЗАВРЪЩАНЕТО НА МАЛАРИЯТА
Комари, пренасящи редица опасни болести, са истинска заплаха за Европа - чувстват се все по-добре в градовете ѝ, от Испания до Албания и съседна Гърция, но и в България. Изследване, изготвено от учени в Маями и Пиза, установява, че тропически насекоми, които обикновено търсят кухини в дървета, за да снасят яйца, се адаптират добре към градските условия на Европа и Съединените щати. Изобилие от човешка кръв и малко хищници, които да се интересуват от тях - условията са благодатни.
«Това е съвършената среда! Почти няма хищници, които да застрашават живота на комарите, има хиляди хора, от които може да се смуче кръв, и застояла вода, идеалната среда, за да снасят женските яйцата си», обяснява за "Ел паис" Андре Вилке, изследовател от университета в Маями и един от авторите. «Pomислете срещу колко възможни хищници трябва да се изправят (комарите) в Амазония в сравнение с Мадрид», продължава Вилке и изброява - прилепи, гущери, саламандри.
В България основната заплаха идва от това, че последните близо 30 години на прехода никой не е третирал сериозно против комари по поречието на Дунав, както и заблатените местности и стотиците микроязовири в страната. Неслучайно през 2012-та година в България има регистрирани случаи на марария.

Разпространение на маларията в началото на воторото десетилетие на XXI век
ПЪРВИТЕ БЪРЗИ ТЕСТОВЕ ЗА МАЛАРИЯ
Кръвните тестове са често срещан и широко разпространен процес в днешно време, но в развиващите се или алтернативно засегнати от природни бедствия места опциите за тестване са ограничени. Sight Diagnostics иска да позволи на всеки да направи кръвен тест с помощта на OLO, устройство, което може да бъде позиционирано според нуждите, и да извърши кръвни тестове, които ще доведат до резултати за минути.
Крайната цел на Sight Diagnostics, създадена от Йоси Полак, е да помогне на хората по света да поддържат здравето си чрез бързи, точни и безболезнени кръвни тестове, без ограничения за време и местоположение. Пациентите даогат да получат резултатите от кръвния си тест за минути в самата точка на лечение, а не след дни на изчакване, което значително подобрява естеството и ефективността на лечението им. В момента технологията на Sight е фокусирана върху пълна кръвна картина (CBC) - считана за най-разпространеният кръвен тест в света.
Компанията вече е доказала своята ефективност, след като през 2014 г. системите ѝ бяха внедрени в няколко африкански и индийски страни, където бяха използвани за откриване на малария по висококачествен, точен и евтин начин.
Общо 600 000 души от 25 различни страни са тествани от системата по това време. Настоящата система, OLO, е пусната за първи път през лятото на 2018 г., след приключване на клинично изпитване на 287 души, които са дали знак за европейски стандарт (CE) и търговска продажба в ЕС. Компанията също наскоро завърши клинични изпитвания в американски болници, надявайки се, че тя също ще получи одобрение на FDA.
„След като доказахме нашата технология за откриване на малария, ни стана много ясно, че CBC, най-разпространеният кръвен тест в света, е следващата цел, върху която можем да окажем значително влияние“, заяви Сара Леви
„Да можеш да създаваш богати цифрови изображения на кръвни проби и да ги анализираш за минути има огромен потенциал за подобряване на диагностиката и лечението на пациентите.“
МАЛАРИЯТА ДНЕС
Покрай раздуването на пандемията с COVID-19, борбата с маларията е занамерена. Да не кажа спряла. случаите на малария в Европа и Севере увеличат рязко поради това, че здравните и санитарните служби са неглижирали опасността.
Към от началото а годината до 12:00 часа днес от малария са починали 471 437 души. При положение, че няма адекватни доставки на лекарства, при заразени 250 000 000 души смъртността само на юг от Сахара според СЗО ще бъде около 796 000, което означава, че в световен мащаб ще достигне стойности около 884 450 души. Но тук има едно но. Казаното в пресизявлението на СЗО по случай 25 април, който е Международен ден за борба с маларията, противопречи на статистиката, според която, смъртността може да достигнат до 977 700 души и то при положение, че няма увеличение в ръста на заболелите.
Очаква се и ръст на починалите от онкологични и сърдечно-съдови заболявания.
ЛЕТАЛНА СТАТИСТИКА ЗА ОТ01.01.2020 ДО 24.06.2020
Ако погледнем леталната статистика за периода 0:00 на 1.01.2020 - 12:00 на 24.06 2020 г., ще видим, че в световен мащаб, при население на Земята от 7.793.488.518, починалите са, както следва
5 762 335 от заразни болести като грип, настинка и други. 5 392 640 умрели от глад, 4 533 492 от исхемична болест на сърцето 3 947 334 случаи от рак 3 653 255 на деца под 5 години 3 231 286 от инсулт 2 402 662 от атмосферно замърсяване 1 652 035 Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) 1 652 029 от инфекции на долните дихателни пътища 1 202 089 случаи от алкохол тази година 807 960 от ХИВ/СПИН 648 796 при пътни катастрофи тази година 515 398 самоубийства 477 000 от коронавирус и съпътстващи заболявания 471 437 от малария 404 754 от болести свързани с водата 148 556 на майки при раждане
------------
ИЗТОЧНИЦИ
ДИР БГ„Голмайстор №1 в Того почина от малария на 25“
Уикипедия
Инвестор: В Гърция избухва малария, 2012 г.
"Как българското правителство унищожава маларията" от Framar.bg
168 ЧАСА, "Как благодарение на Рокфелер и ДДТ ликвидирахме маларията", 13.03.2016 г.
"Как българското правителство унищожава маларията" от Framar.bg
GEEK TIME, 17.02.2019 , סטארטאפ ישראלי גייס עכשיו 28 מיליון דולר כדי להכניס קצת AI לבדיקות הדם שלנו
в-к "Дневник", "Комарите, пренасящи зика и малария, все повече заплашват Европа", 09.02. 2020
Ryan Photographic
Сountrymeters
ISglobal
Kommentarer