БЕЗ ПРОМЯНА В СОЦИАЛНО ИКОНОМИЧЕСКИЯ МОДЕЛ И МИСЛЕНЕТО НА ХОРАТА, НЯМА ДА ИМА НИКАКВИ ПОДОБРЕНИЯ
- Мика Сийминеен
- 6.06.2020 г.
- време за четене: 4 мин.

Вчера един познат ми разглаголства на дълго и на широко как видиш ли, ако намалим броя на депутатите, ще цъфнем и вържем. Едва ли не по дърветата ще започнат да растат всички нужни нам блага. Само да дойдел на власт Правилният човек и всичко щяло да се реши от само себе си.
Толкова хубави аргументи чух по темата, че изпитах възторг и неописуемото желание да взема, та веднъж за винаги да излекувам този нещастник от страданията, които му причиняват опитите за мислене.
Завалията, беден като църковна мишка с три деца на главата, работи на две места и няма душа, ама за него това май не е важно. Той е доволен от това, че живее в пазарна икономика, условия на демокрация, че може да пътува в чужбина (само като аргатин де)... Това, че децата му живеят в нищета, че не може да си позволи адекватно лечение, че родителите му са с пенсии, които не стигат дори и за хляб, него явно не го вълнува.
Страх го е да не се „върнат комунистите“, че бананите може пак да станат дефицитна стока и т.н., Кога последно е ял домати? Не помни... Те са по-скъпи от бананите и не може да си ги позволи.
***
Всички пъненици на подобни мои познати да ми доказват колко било хубаво да се живее при „пазарна икономика“ ми приличат на някаква хорър комедия, в която героите не осъзнават как доброволно с се запътили към гибелта си и очакват с нетърпение смъртта в адски мъки, възпявайки палачите си.
С намаляване на депутатите и улесняването за купуването на места в Народното събрание няма да се оправят нещата. С голи обещания, евроатлантически и евроазиатски ценности – също. Реални, работещи и адекватни политики трябват, а не дрънканици, лобизъм и софраджийство.
Докато не се постави въпросът за промяна на социално-икономическия модел, всички приказки за Промяна, Смяна на системата и т.н. са безпредметни. Преди някой да ми опонира, нека помисли какви биха били промените в условия на капитализъм от неофеодален тип, какъвто имаме днес?
***
Опитът от 2013-та показа следното: “Промените в правилната посока няма да се състоят, защото тълпата и апологетите на "смяната на системата" не желаят това да се случи. Хем искат да живеят в условията на капитализъм с мнима пазарна икономика и да са "бизнесмени", хем искат да държавата да бъде социална.” Не става. Или имаш социална държава или имаш капитализъм с мнима пазарна икономика. Народът го е казал с по-прости думи, които ще употребя и аз: "Не може Тая работа в Оная и душата в Рая"
***
Когато заговоря, че трябва да се промени социално-икономическият модел, веднага се намира някой глупак, който да ревне, че това са комунистически измишльотини. А от глупаци изобилства и те биха били неизчерпаем източник на вдъхновение, ако Еразъм реши да напише стотомник с продължение на "Възхвала на глупостта"
***
За съжаление, нито "Безпартийният", нито „Партийният“ модел работят, ако нямат реална промяна в социално-икономическия. Историята го е доказала. Това интересно извлечение от стенограмите на Народното събрание е показателно по въпроса:
„... 19,5 % от селските семейства живеят в тухлени, а 61 % в кирпичени къщи; селското жилище се състои обикновено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви. Нямат кладенци 57 % от домакинствата; нямат клозети 17,4 % от тях. Нямат кревати 20 % от домакинствата, а останалите 80 % от тях имат средно по два кревата за шест души. Нямат маса 28,5 % от домакинствата, а 36 % нямат стол. Нямат печка 28 % от домакинствата. Нямат юрган 36 % от тях. Нямат дюшеци 46,5 %, а 34 % нямат никаква постеля. Домашните съдове и прибори са със съмнителна чистота и се държат на открито понеже 53 % от домакинствата нямат нито един шкаф. Измиването на тялото през зимата е непознато. Долните дрехи обикновено са така замърсени, че са хванали кожа от кир. Ето това са покъртителните условия за закъснелостта на българския живот ...”
Изказване на народния представител Серафим Георгиев пред Народното събрание, 12 март 1940 г.
***
„Имах случай да го кажа и друг път: ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕ … Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ и неговия нещастен добитък. /Общи ръкопляскания/. Цифри за доказателство аз по-рано приведох в изобилие”. Реч на Багрянов от 25 януари 1939 г. в Народното събрание
----------
Няма да е зле да се види и тази интересна статистика.
Точните стойности на БВП на България, приравнен към "Per Capita GDP 1990 international Geary-Khamis dollars", са:
Ето целият динамичен ред за БВП на България per capita:
1880- $840, 1890- $1 131, 1900- $1 223, 1910- $1 456, 1913- $1 534, 1924- $909, 1939- $1 603, 1945- $1 073, 1950- $1 651, 1960- $2 912, 1970- $4 773, 1980- $6 044, 1984- $6 430, 1989- $6 216, 2001- $5 644
Средна продължителност на живота в Българи през 1939г. Мъже 50,98 години Жени 52,56 години
***
През 1939 г., България в икономическо отношение е на 20-то място в Европа... През 1989-та е на 6-то. През 2020-та не ми се мисли ... За продължителността на живота: Смело се върви към тази от 1939-та Тогава, единственият промишлен износ е на пружини за кревати...
Comentários