top of page

Отстранете Трайков: Този човек е практически вреден за България

Подписът на България под споразумението срещу фалшифицирането АСТА е под условие. Това заяви икономическият министър Трайчо Трайков в предаването „Тази сутрин“ по БТВ. По думите му Министерският съвет дава мандат на посланика в Япония да подпише под условие за последваща ратификация от българския парламент. (Трайчо обаче си трае защо посланикът е подписал, ако не се очаква последваща ратификация от парламента.)


Трайков обясни, че реално, ако не бъде ратифицирано, все едно, че няма подпис, и в този смисъл няма смисъл актът на оттегляне на подписа от страна на правителството. (Трайчо си трае защо все пак има подпис и този български подпис в подкрепа на ACTA беше разгласен във всички световни медии, ако идеята е „все едно, че няма подпис“. Подпис има. Това е фактът, останалото са празни приказки.)

По думите му, както при всички други случаи на ратификации, следва да се изготви проект на ратификация, в който да бъдат включени резерви, както от Министерски съвет, така и от парламента. (Значи, ратификация е планирана, така че подписът на японския посланик съвсем не е „все едно, че няма подпис“. Едното води до другото. Господинът Трайков заблуждава публиката, че подписът е едва ли не случаен и правителството никога не е имало намерение да ратифицира скандалния проектозакон.)

Икономическият министър изтъкна, че този текст касае много повече неща от филми и музика. (Знаем, знаем до какво ще доведе. До смъртта на свободния интернет и до цензурата на всякакви сайтове на политически дисиденти и на средства за разпространение на некомерсиални продукти, конкуриращи корпоративните.) Той предоставя защита на производителите (на някои производители, ако трябва да сме точни! И не гарантира никаква защита на други производители.). Целта на това споразумение е инициирана от ЕС, каза Трайков (Нека не използваме абстрактния термин ЕС. Инициативата е инициирана от недемократично избрани бюрократи, които си нямат друга работа, освен да налагат интересите на корпоративните си и банкерски господари).

Източник: News.bg

* * *

Коментар от Рудолф Щайнер: „Представете си, че в даден университет преподава един учен. Той застъпва възгледи, срещу които аз трябва да водя решителна борба; възгледи, които според мен са погрешни. Естествено, ако сметна това за мой дълг, аз ще положа всички усилия, за да покажа неговите слаби и погрешни места; и бих искал да съм съвсем убедителен и прав, когато ще заявя: „Ето защо всички негови думи са празна работа.“ Тази е едната страна на нещата.

Сега нека допуснем, че поради някаква причина, например заради дисциплинарно нарушение, университетските власти решават да уволнят този учен. И каква ще бъде моята реакция? Естествено, ще се застъпя за него, ще се обявя против неговото уволнение, защото в случая се отнася до учението на един мой противник, а не до нещо друго. Докато спорът се води на теоретична основа, борбата трябва да е решителна и постоянна. Но ако спорът бъде изнесен навън – в сферите на политиката, финансите или промишлеността – тогава борбата срещу този човек трябва да се превърне в защита! В този случай осъдително и подло е, ако поради несъгласие и мирогледен сблъсък, аз поискам да направя нещо за уволнението на моя противник.

Обаче нека да приемем и друго – например че нашият университетски преподавател иска да премине в икономическия факултет, в политиката, в държавния апарат. Тогава също би възникнал въпросът: Подходящ ли е той за този пост? И естествено, нашата позиция би трябвало да бъде само една: Този човек да се отстрани по възможно най-бърз начин от държавна служба; защото неговото учение ще стане практически вредно.“

Бърз коментар от Стопанина: Този човек, Трайчо Трайков, да се отстрани по възможно най-бърз начин от държавна служба! Неговата идеологическа закваска, безмерната меркантилност, хулителски похвати и неприкрита глупост вече сапрактически вредни!

Comments


bottom of page