ЕВРОШАМАР ЗА ЕРДОГАН
- Мика Сийминеен
- 29.03.2018 г.
- време за четене: 5 мин.
ДАЖЕ И МЕТАНИТЕ НА БОРИСОВ НЕ МУ ОПРАВИХА НАСТРОЕНИЕТО
ЕРДОГАН ПОЛУЧИ ОТ ЕС ОБЕЩАНИЕ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ
ЕДИНСТВЕНИЯТ ГУБЕЩ ОТ ТАЗИ СРЕЩА БЕШЕ БЪЛГАРИЯ

Общото ръкостискане на Бойко Борисов, Доналд Туск, Реджеп Ердоган и Жан-Клод Юнкер (от ляво на дясно) в края на пресконференцията в резиденция „Евксиноград“ във Варна след края на срещата на върха ЕС-Турция. EPA/VASSIL DONEV

Автор: Мика Сийминеен
Ердоган дойде във Варна, заяви какво иска и си замина. В крайна сметка, никой и дума не обели по темата за геноцида спрямо кюдрите днес и този спрямо тракийските българи в миналото.
Коментарът на списание “Politico” беше следният: “Европа симулира удоволствие от турския локум. Българското черноморско крайбрежие предлага всичко, което политическият елит очаква от добра среща на високо равнище: екзотична локация, спиращи дъха гледки и (най-важното) каси добро вино. Само да не се бе появявал президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган”
“В интерес на истината, единственото нещо, за което Анкара и Европа са съгласни, е, че рядко са съгласни една с друга. От това, че Ердоган демонтира демократичните институции след опита за преврат срещу него от юли 2016 г., до скорошната му атака срещу кюрдските сили в Сирия, европейските лидери се притесняват, че Турция става повече дългосрочен проблем, отколкото партньор”, допълва “Politoco”

“За медиите в Германия и Австрия срещата на върха във Варна между ЕС и Турция не е довела до пробив в отношенията, предаде БНР. Без следа от сближаване завършиха разговорите между Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер, Бойко Борисов и Реджеп Ердоган в българския курорт Варна, пише Шпигел.
Президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер подчерта пред германската обществена телевизия ARD, че либерализацията на визовия режим с Турция е възможна едва след изпълнението на 72 критерия. В интервю за германския ежедневник „Ди Велт“ австрийският канцлер Себастиян Курц потвърди позицията си, че “ЕС трябва да прекрати преговорите за членство с Турция. Страната от години се отдалечава от ценностите на нашия съюз”, аргументира се канцлерът. “Със своите почти 80 милиона жители Турция е прекалено голяма за ЕС”, допълва Курц. коментир на “Новини-БГ
***
Туск: „Не са постигнати конкретни решения или компромиси“ по въпросите, които предизвикват безпокойство, добави обаче след разговорите в резиденция „Евксиноград“, които продължиха над два часа.
Туск повтори загрижеността на Евросъюза от състоянието на човешките права в Турция и задържането на европейски граждани в страната, както и от действията на турската армия в северната сирийска област Африн. Той бе категоричен, че Евросъюзът стои зад правото на Кипър да изследва териториалните си води за природен газ.

Този път на Реджеп Таип Ердоган не му е лесно. Лидерте на ЕС са наясно, че няма да получат одобрението на популистите и мнозинството от европейкските граждани. Не знам дали се е хванал за главата след като са му намекнали, че ще види ЕС през крив макарон или от облекчение, че ако не друго, то за момента е получил отсрочка от ЕС.
Реджеп Ердоган: „Надявам се вече периодът на лоши отношения между Турция и ЕС да е останал в миналото“, каза турският президент, като подчерта, че очаква по-скоро да бъде либерализиран визовият режим за турските граждани за ЕС. Жан-Клод Юнкер: “либерализацията на визовия режим с Турция е възможна едва след изпълнението на 72 критерия”
Борисов: „Техните (на Турция) претенции не са по-малко… За да не бъркаме тази лидерска среща с двустранните отношения, външните министри със съответните комисии биха могли да решат тези въпроси“
***
Това, което Ердоган получи от ЕС е обещание за евентуално оцеляване. Нищо повече. И то, ако започне да слуша. Всички останали приказки не са нищо повече от риторика за залъгване на масите. Жестоката истина е, че към днешна дата Турция е напълно зависима от ЕС и бе нея би изпаднала в икономически колапс, който би струвал главата на Ердоган.
Турция спечели малко време, за да се опита да спаси положението, което до 14-ти март изглеждаше доста по-розово от сегашното заради очакваните крупни руски инвестиции в страната. След като Ердоган заяви, че не признава референдума в Крим и предяви претенции към полуострова, нещата се сговнясаха.
Към днешна дата, близо половината от износа на Турция е към ЕС. Общата търговия възлиза на 130 млрд евро, а европейските инвестиции възлизат на 2/3 от общите чуждестранните в страната. Ако Европа врътне кранчето на търговията и резне инвестициите, оцеляваемостта на сегашния турски режим е нищожна, в категорията нулева. Също така, корпоративният сектор на Турция силно зависи от европейските инвеститори, за да финансира значителния си дълг. Риск, който Международният валутен фонд дебело подчерта.
“Най-голямата уязвимост на Ердоган е икономиката. Никой не може да замести Европа и той знае това”, заявява Фади Хакура, експерт по Турция в изследователския център „Чатъм Хаус“. Турската икономика силно ще се влоши без Европа. Даже може да се срине и то изключително бързо. Един колапс на турската икономика е единственото нещо, което всъщност би могло да струва на Ердоган властта му.
Колкото и да се мъчи да успокои турския елит и финансовите пазари в страната с надеждата, че страната остава посветена на Запада и може да привлече инвестиции от него, Ердоган е неубедителен, защото вижда, че Турция е на крачка от икономически колапс.

Така европейците виждат Ердоган през последните 5 години. За повечето европейци, турският президент е олицетворение на неоосманизма и войснстващия ислямизъм. В Близкия Изток Турция я гледат с лошо око, защото се управлява от Партията на справедливостта и развитието, която е политическото крило на Мюсюлмански братя в страната.
На срещата в Евксиноград стана ясно, че Ердоган, и Борисов го удариха самореклама, която няма никакво покритие. Те били възстановявали отношенията Турция – ЕС ? Де да беше верно, ама не е.
Политическият механизъм на ЕС е такъв, че поради неприемливостта на Ердоган към днешна дата е невъзможно да се направи пробив в отношенията между Съюза и Турция. Това е ясно както на Юнкер и Туск, така и на Ердоган, който си тръгна доста недоволен след якия шамар, който му плеснаха европейските партньори. Даже и да имаха големи мераци да му помогнат, Германия, Франция, Австрия, Великобритания, Полша, Белгия или който и да било, не би могъл да заяви, че във Варна е постигнато нещо по-различно от разтягане на локуми.
Турция почти сигурно ще получи 1,2 млрд евро за бежанците. Но това не е пробив или успех в отношенията ЕС – Турция, а предварително известен факт.
***
Преди да пристигне на срещата във Варна,турският президент настояваше, че “членството в ЕС остава наша стратегическа цел”. Но тази цел се оказа също толкова илюзорна, колкото и през 1963 г. Неслучайно във Варна се състоя “среща на лидерите”, а не “среща на върха”. Практически погледнато, това беше намек, че всичко казано на тази среща няма да е нищо друго от разтягане на локуми, пиене на всевъзможни питиета и т.н. Поне за пред медиите.
Аз много живо се интересувам какво е станало зад кулисите? Дали са взети някакви решения, различни от предварително обявените и следварително показаните?
Все пак е показателно, че Ердоган получи плесница от ЕС. Поне публично. Инрересното е, че нашият минпрец не се осмели даже и на йота да се опъне на Ердоган, а го посрещна все едно му е някакъв прислужник, който се радва да види своя господар у дома си.
***
Единственият губещ от тази среща беше България. Нашите политици, така и не се осмелиха даже и да намекнат на Турция да спре вмешателството си във вътрешната и външната политика на страната. Златен шанс, който бе проигран. Точно така, както бе проигран и шансът за стопляне на отношенията с Русия през 2015 г. и да извлече полза от влошените руско-турски отношения.

Ердоган си тръгна от Варна недоволен и с подвита опашка. Даже и метаните на Борисов, който за да го разведри започна да се извинява за Възродителния процес и дума не обели за изтребените тракийски българи, а само за някакви парични компенсации, не му подобриха настроението. Този път ЕС се оказа неблагосклонен към Турция и неоосманиста Ердоган.
Comments