top of page

Шумен се прости с автора на химна на своя град “От тука започва България”- Хачо Мисакян

Мика Сийминеен България, София 23:30

Първото изпълнение на “От тука започва България” през 1979 г. Снимката е от блога на Хмаяк Мисакян

Днес Шумен се прости много тежко с автора на химна на своя град “От тука започва България”-Хачо Мисакян . Това научихме от нашия читател Андрей Андреев

Моряк-подводничар, електромонтьор, тонрежисьор, композитор обущар…

Хачо Мисакян е роден на 28 май 1939 г. във Варна. Истинското му име е Хмаяк амира Мисакян.  1

Служил е като моряк в подводния флот, а след това работи в корабостроителния завод в родния си град.

На третата година като електромонтьор е приет в Музикалната академия, а след завършването ѝ започва работи като тонрежисьор в Радио Варна.

Шест години по-късно се остановява да живее в Шумен и става от основателите на радио Шумен.

Със своите предавания бързо става известен в Североизточна България, а със своите песни той става популярен сред младежта.

Четирикратен носител е на Наградата на Шумен, лауреат е и на наградата на Херсон. Първата му песен, „Освободители“, става мелодия на месец март на Радио София през 1978 г. Много от песните му са публикувани в централния и местен печат.

След 12 години в Шумен Хачо се връща във Варна и отново е на работа в радиото. Автор е на идеята за текста и музиката на „От тука започва България“, песен, която след 20 години става химн на Шумен след решението на общинския съвет на 7 април 2000 г.

 Любопитна подробност е че най-напред е написан припевът – за 5 минути, а след три часа авторът на текста Антонин Горчев му носи и трите куплета, на които първите стихове са написани от Хачо Мисакян, а идеята му е да бъде създадена песен за 1300-годишнината на България.

След пенсионирането Хачо Мисакян става обущар. Ателиета „Ателие Джема – Обущарят“ са много популярни не само в града2.


Ето какво пише самият Хачо Мисакян за това как се е родила песента „От тук започва България”:

“… Веднъж, на връщане от Варна, решихме да заведем децата отново в първата столица Плиска. Беше хубав ден в късната есен на 1979 г. С Мари седнахме на крепостната стена, а децата тичаха наоколо и пречеха на археолозите, които правеха разкопки. Жена ми, разглеждайки наоколо, каза:

– Хачо, представяш ли си, че от тука е започнала България? И друг път сме били там, коментирали сме, но този път сякаш вътрешен глас ми каза: „Това може да стане песен!”…

На другия ден се обадих на колеги в радио София и ги попитах какво ще правят за наближаващата 1300-годишнина. Отговориха ми, че има още една година, но вече се планира написването на 30 песни, две кантати и други музикални произведения. Споделих със Стефан Костов, че нещо ми се върти в главата, но нямам текст.

– Направи вече няколко песни с Антонин Горчев-каза Стефан. -Той поне може да пише стихове, които на теб да ти харесат. Можеш да настояваш да направи това, което на теб ти се иска. Говори с него!

 Слязох при Антонин, който беше литературен сътрудник в Културна редакция и му казах, че имам страхотна идея. В разговора се включи и шефката на редакцията Лиляна Тодорова… Качихме се в моя кабинет, пихме по едно кафе и се разговорихме… Бях написал вече заглавието, което ми подсказа всъщност жена ми.. “От тука започва България”-Написал съм още две: От тука започва земята ни и … от тука започва Родината.

-Антонине – казах – Искам едно огромно слънце трептящо на хоризонта, едно хергеле препускащи коне с развети гриви, представи си тази картина в забавен каданс, искам да има стихове за оня селянин, който 1300 години е поливал тази земя с потта си, искам стихове за девойките, които са водили в робство и стихове за ония български мъже, които са дали живота си за Родината… Да няма Аспарух, конници, Преслав, Плиска, Мадарски конник, Шумен и всичко останало, което ще направи песента с местно значение. Искам такъв текст, че всеки човек в България да каже “От тука започва България”. Много ли искам?

Антонин каза, че ще си помисли и само след 30 минути ми донесе стиховете… “че тука се раждаше изгрева, понесен от буйни коне и грей над земята ни гиздава тринадесет века до днес”. Седнах пред пианото и мелодията се роди сама. Изпях я с текста няколко пъти и се обърнах към Антонин:

– Виж сега. Нещо ме смущава. Аз съм музикант, а ти си литератор. Според мен не може изречение да започва с “че…” Трябва нещо да си казал преди това, нали? Нали е така? Този стих ще бъде за припев, а ония изречения, които ти дадох ги искам в отделни куплети.

-Имаш ли коняк? – ме пита Антонин. -Знам, че не пиеш, но за гостите винаги си подготвен. Кафе вече пихме…

– Ето ти бутилката – рекох – Не ми я връщай. Слез и пиши… Стоях в кабинета, работех върху някакво музикално текстово предаване, а мисълта ми бе какво ще направи поета. След около два часа той дойде с готовите стихове и аз отново седнах пред пианото. Изсвирих отново припева и основната мелодия дойде сама: “От тука започва България…” така се роди песента, която след 20 години стана химн на Шумен.” Из “ОТ ТУКА ЗАПОЧВА БЪЛГАРИЯ”3

Поклон!


1 . Носи потомствената благородническа титла „амира“нахарар/пълководец/на цар Сеникарем Втори от Васпураган (Малка Армения) и е написал историята на рода Мисакян от Ани, която датира от 1021 г.

2 . Източник на биографичните данни https://bg.wikipedia.org/wiki/ Хачо Мисакян

3. Виж. ОТ ТУКА ЗАПОЧВА БЪЛГАРИЯ / Из ЗАВЕТ КЪМ ПОТОМЦИТЕ НА НАХАРАР МИСАКЯН ОТ АНИ”/

Comments


bottom of page