top of page

Шистов газ? Не за нас!!!

Фото без названия

“Д-р Белолики” Автор:Мика Сийминеен Снимки: Мика Сийминеен, Силвия Кацарска “Euro Chicago”, графика в-к “Дневвник”

Протести заливат страната ни като цунами. Всеки следващ протест е по-мощен от предишните и обхваща все по-големи кръгове хора. Действията на правителството преляха чашата на търпението! Каква ти чаша, то си е казан бездънен, но и той се препълни и шурна яко от него! И хората, в своето отчаяние се вдигнаха понеже вече няма какво да губят Писна им от 22 години разграбване, политически машинации, измама, лъжи и спекулации. Бедността, безработицата и мизерията нарастват с всеки изминал ден, а управленците въобще не се интересуват от това как живее населението на тази страна. 22 години хората бяха заслепявани чрез политически пропаганди, лозунги, слогани, фалшивия блясък на псевдосвободата, която кой знае защо някой е нарекъл демокрация. 2011 и 2012 години се могат да се определят като години на протести.

След като 22 години хората бяха лъгани, че живеят в демокрация, те осъзнаха, че всичко е една Голяма измама, че са превърнати в безгласни букви и че днешния политически строй е по-тоталитарен, окколкото е бил предишния. Всичко е прикрито под маската на представителната демокрация, която де факто се гради на това, че политиците са несменяеми, че те не се съобразяват с нищо друго освен с интересите на тези, които са им платили предизборните кампании.


За разлика от протестите на зимата 1996-1997 година, този път недоволството не беше режисирано отвън, а се надигаше бавно и постепенно у хората. Във Фейсбук възникнаха най-различни групи, които събираха недоволните. После тези групи започнаха да се обединяват в общи каузи. Днес най-големите групи са тези на природозащитниците и противниците на АСТА. Може би най-организирани са тези групи срещу прочването и добива на шистов газ на територията на Република България. Но макар вече да я няма групата срещу безобразията в Катуница, тя повлече крак, а много от нейните членове се пренасочиха към каузата за опазване на природата в България. Не е случайно, че групите свързани с исканията за забрана на метода на хидравлично разбиване за добив на фосилни горива от шисти и каменовъглени пластове са толкова големи и са доста силни. Тези групи са силни и влиятелни, понеже не са политически. Същото важи и с противниците на АСТА, където няма значение какви политически убеждения имаш, стига да си защитник на свободата и да отстояваш това ти право да не бъде накърнявано. ФБ се явява своего рода трибуна на недоволните. Същото важи и за много сайтове, блогове и клубове по интереси. ФБ групите са своего рода клубове по интереси. Ако някой не го е разбрал, значи не знае за какво

участва в дадените групи. В момента народа има два основни интереса, а те са чиста вода и свободата да изразяват себе си без да им се пречи. Какво подпали искрата, от която избухна недоволството срещу фракинга? Нали правителството ни обещаваше, че сме щели да добием енергийна независимост от Русия, че газът щял да стане едва ли не жълти стотинки? Едни приписват това на руските лобисти, а други на паниката породена от филма „Газланд”. Само, че нито едните са прави, нито другите. Истината е, че хората вече се умориха от това да бъдат лъгани и страната ни да бъде третирана като бунище, а хората като боклуци. Вярно, че „Газланд” отвори очите на много хора, че фракинга е опасен, но сам по себе си този филм е един от многото, които засягат редица екологични проблеми. Правителството скри, че проучването и добив на шистов газ по метода на хидравличното разбиване е опасен за околната среда и за хората. Премълчха се катастрофалните последици, които са възникнали от този добив в САЩ и други страни. Мълчаха, мълчаха и подготвяха поредната беда за многострадалната ни родина, но този път освен разпродажбата на природни ресурси, беше замислена една непоправима екологична катастрофа, чийто последици щяха да траят векове.

И всичко това в името на печалбата! Сякаш ние хората, които живеем в тази страна не съществуваме!!! 22 години геноцид над целокупния български народ!

И понеже не успяха да ни затрият, дойде на ход следващата стъпка. Отравянето на водата. Кой, както ще да го разбира, но според мен опита за докарване на такова непоправимо бедствие на главата на нашия народ направо може да се квалифицира като опит за геноцид! За да не звучи пустословно, ще се опитам да обясня защо мисля така.

КАКВО Е ШИСТОВ ГАЗ?

Геоложките въглеводородни формации са създадени при специфични условия от органични съединения на морски седименти. Част от въглеводородите се намират в т.нар. шистови скали (група метаморфни скали, отличаващи се със слоеста структура и наличието на редица минерали като силикати, хлорити, кварц, талк, графит и други). За разлика от конвенционалния петрол и газ, които се намират в порести и разпукани земни пластове, което ги прави много по-лесни за добиване, неконвенционалният петрол и газ в шистовите слоеве са складирани в миниатюрни пукнатини и порести „джобове”. Тези скали се характеризират с изключително ниска пропускливост, залежите на единица обем в тях са малки в сравнение с конвенционалните и са разпръснати на големи площи от десетки хиляди квадратни километри. Освен това поради ниското съдържание на въглеводороди в майчините скали, добивите са по-малки, а специалните технологии, които трябва да се използват ги оскъпяват допълнително, защото изискват огромни количества вода и вкарването на химикали като добавка.

ЩО Е ФРАКИНГ?


Технологията представлява впръскване под огромно налягане (до 1000 атмосфери) чрез сонди на милиони литри вода, смесена с над 600 токсични химикала (голяма част от които с доказано канцерогенно действие), на голяма дълбочина в земните недра (1.5 до 6 км) с цел разкъсване на шистовите пласти и освобождаване на съдържащия се там природен газ. 98,47% от обема на течносттa, използвани при хидравличен разрив е смес от вода и пясък, и 1,53% – химически добавки. След като сместа е готова за разрив, нагнетява се в земята със сила към 70 MPa. Налягането на водата причинява пукнатини, и частиците, които набити в тези пукнатини от течността предотвратяват  затварянето на пукнатините. Между другото, думата “пясък” означава не просто обикновен пясък, а пясък с полимерно покритие и частици от синтерован боксит. Провеждане фрактура отнема от 3 до 10 дни.


РИСКОВЕ:

Рисковете при проучване или добив на шистов газ са свързани с използването на химическите вещества при процеса на хидравлично разбиване. Ето основните химически вещества, които са широко използвани: 1. солна киселина, която помага за разтваряне на минералите; 2. етилен гликол, който се бори с появата на отлагания по стените на тръбите; 3. изопропилов алкохол, който се използва за увеличаване на вискозитета на флуида; 4. глутаралдехид, който се бори на корозия; 5. лек нефт, които се използват за свеждане до минимум на триене; 6. гума гуар, която увеличава вискозитет на разтвора; 5. пероксодисулфат амоняк, което пречи на разграждането на гума гуар; 6. формамид, и предпазва от корозия; 7. Борна киселина, която поддържа вискозитета на течността при високи температури; 8. Лимонената киселина се използва за предотвратяване на утаяване на метала; 9. калиев хлорид, който предотвратява преминаването на химични реакции между почвата и течностите; 10. натриев карбонат се използва за поддържане на баланса на киселини 11. калиев карбонат се използва за поддържане на баланса на киселини 12. амониев хлорид (т.е., амоняк), 13.оцетен анхидрид 14. метил и пропагрилов спирт 15. бензен

16. олово.


Основните химически веществата са широко използвани, както  в промишлеността, така и бита, като някои от тях (напр.: бензен, олово, етиленгликол, метанол, борна киселина) са карциногенни. Основната част от използваните химически вещества (50-70%) в процеса на добива подлежат на улавяне и пречистване. Останалото остава в шистовите слоеве и след закриването на находището. Няма данни за съдбата на оставащите вещества, внедрени в шистите при дълбочина 3000 м, в дългосрочен план. Така че дори единствено проучване за шистов газ само с 1 сонда може да доведе до необратимо отравяне на водни басейни и земи с много големи параметри.

 До 75 на сто от тази отровена вода се връща към повърхността, често се смесва с радиоактивни минерали и соли от подземен и след това трябва да се изхвърлят по някакъв начин. Геоложката Трейси Банс изнесе доклад, че технологията фракинг мобилизира урана в скалите и го освобождава, което представлява сериозна опасност за подпочвените води. Тя представи откритието си през ноември 2011 г. пред нейни колеги от Американското геологическо общество (AGS) Тъй като при фракинга се използват поне 65 опасни химикала, Джеймс Нортръп, дългогодишен представител на тази индустрия, нарича технологията „мръсна бомба“. На базата на своя 30-годишен непосредствен опит и след като вече е независим търговец на петрол и газ, той обяснява: „Количеството течности, използвани при хидрофракинга, може да надхвърли три милиона галона, горе-долу това е теглото на 7500 автомобила. Течността, употребявана за хидравлично разбиване, съдържа химикали, които са забранени за използване във военни операции заради Женевската конвенция. Всички те участват в масивната експлозия на една своеобразна „мръсна бомба“ под земята.“ „Трябва да знаем точно какви химикали се изстрелват в земята и какви последствия може да има това за водата, която нашите деца пият“ – казва той и пояснява, че индустрията се опитва „да блокира тази информация и нейното разпространение сред обществото.“ Всъщност вече са правени проучвания относно страничните ефекти от фракинга върху питейната вода в определени региони, като откритията са доста тревожни. Химикалите, използвани при хидравличното разбиване, са високо токсични и наличието им в питейната вода представлява сериозен риск за здравето ни. Нови открития от EPA могат сериозно да повлияят на дебата относно фракинга, тъй като осигуряват значителни доказателства, че тези химикали несъмнено попадат във водоснабдителната система. Лекари твърдят, че тези отпадъчни води имат потенциала да бъдат изключително опасни. Според Endocrine Disruption Network, 25% от химическите вещества, използвани в fracking могат да причинят рак. Петдесет процента може да повлияе на имунната, сърдечно-съдовата и нервната системи. В действителност, опасностите, породени от  отпадъчните води на фракинга са с огромен потенциал завлошаване на здравето на хората, че група от американски медицински експерти, които се събраха на конференция на 09.01.2012, спонсорирана Mid-Atlantic Center for Children’s Health and the Environment  призова за мораториум върху практиката. Лекарите предупреждават американското правителство и петролните производители за опасностите от хидравличното разбиване (фракинг) – скандална практика, при която се изпомпват вода и химикали под земята, за да се улесни добивът на петрол и газ – основни енергийни източници (за разлика от алтернативните). Както по-рано признаха от EPA (американската Агенция за защита на околната среда), новите доклади са категорични, че ф


ракингът води до замърсяване на подпочвените води, което, от своя страна, застрашава здравето на хората.

Kъм все по-дългия списък с аргументи против хидравличното разбиване вече убедително се нареждат земетресенията. Джон Армбъстър от LDEO казва пред National Public Radio: „Вкарват под налягане тези течности на голяма дълбочина, а силата, с която течността нахлува, поощрява приплъзването (на частите) в разлома. Кладенецът работи от една година. Ще отнеме почти същото време, за да могат последиците да отшумят напълно.“

ЗАКОНОВИ УРЕДБИ

Франция стана първата държава в света, която забрани използването на т. Нар. хидравличен удар, чрез който добивните компании извличат природен газ и нефт от шистови скали. Това е сериозен обрат за индустриалците, които разчитаха на подземните богатства на Франция в парижкия басейн и в югоизточната част на страната, и на които френските власти бяха предоставили без никакви затруднения и при пълна дискретност, разрешителни за експлоатация през 2010 г. Законопроектът се отнася и за вече издадените разрешителни. В провинция Северен Рейн-Вестфалия бе въведена временна забрана за оспорвания метод, докато назначената експертиза не установи рисковете и последствията за околната среда. Опасения имат и в провинция Долна Саксония. Местните еколози имат сериозни възражения против метода, главно поради това, че използваните химикали биха могли да отровят питейните води. Не е изключено обаче екологичните последствия от хидрологичното разбиване да са и още по-драматични, тъй като при него се освобождава метан – газ, който е значително по-вреден за климата от въглеродния двуокис. На Световния икономически форум в Давос президентът на Американската екологична организация “Enviromentdl Defense Fund” заяви, че добивът на шистов газ се отразява по-негативно на климата от ползването на въглища.

Фото без названия

В България обществената опозиция принуди властите да оттеглят проучванетелния лиценз, издаден на американската компания Chevron. След граждански протести срещу проучванията за находища на шистов газ в България, през януари 2012 г. Народното събрание налага мораториум върху такива проучвания.13 Партията на „Зелените“ е удовлетворена от решението на Народното събрание, каза Борислав Сандов, член на Националния съвет на „Зелените“. Той посочи, че „Зелените“ настояват и за нормативни промени, които да включат терминологията и процедурите за проучването и добива на шистов газ, както и да се „разпишат“ начините за контрол на проучването и добива и съответно санкциите при установени нарушения. България би могла да приеме отделен закон за проучването и добива на шистов газ, както е направила Франция, но това трябва да се реши от компетентните органи, каза още Сандов. На 24.02.2012 г. Гражданска инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ в България по метода „хидравлично разбиване”, внесе в Народното събрание подписка с 51551 подписа. Но борбата не се изчерпва само с внасянето на подписката. Понеже решението за мораториум върху забрана на метода „хидравличен удар” е критикувано от американския посланик в България, Джеймс Уорлик. И в края на февруари се заговаря за премахване на мораториума. И то скоро след посещението в България на американския държавен секретар, Хилъри Клинтън, и съветника по енергийните въпроси на САЩ, Ричард Морнингстар. От друга страна  депутатът от ДСБ Иван Иванов иска мораториумът ще бъде премахнат до шест месеца след добра разяснителна кампания. В крайна сметка, единствено закон, който да забранява добива на фосилни горива от шисти би удовлетворил българските природозащитници, понеже решението на Народното събрание няма статута на закон и също толкова лесно може да бъде отменено, колкото бързо бе гласувано под обществения натиск. Иначе такива като Уорлик, Моргенстар  и Клинтън ще продължават да натискат правителството да отмени мораториума за добив на фосилни горива по метода „хидравличен удар, а предатели като тоя депутат Иванов да им пригласят като поредния „йессър”. По данни на Европейската комисия в момента в Европа се правят между 20 и 30 пробни сондажа за шистов газ, като половината от тях са в Полша (ConocoPhillips и Chevron). В Швеция, Франция и Великобритания се проучват евентуалните находища. В Германия сондажите са пет и са в провинция Долна Саксония. Лицензи за сондажи са раздадени и в провинциите Баден-Вюртемберг, Северен Рейн-Вестфалия, Саксония-Анхалт и Тюрингия. (Shell, Exxon Mobil) Въпреки това, експерти, които говориха на световната среща на върха относно енергиините източници, смятат, че перспективите за шистовия газ в Европа не са твърде големи. Хората протестираха срещу шистовия газ. Аз също ходих и протестирах, защото искам моята страна да има чиста вода, здрава земя… Също така искам да не бъда тровен, понеже някой си е решил да печели като помпа отрови в земните недра. За мен всяка форма на печалбарство от подобен род трябва да бъде преследвана, ако ще и със сила. Никой няма правото да си играе с живота на толкова много хора. Полша и Германия вече се „радват” на  благата, които им донесе фракинга на тяхна територия. Докато в Полша мръсната вода потече по тръбите, то Германия е на път да се окаже в положението, че от страна производител на зърно ще се превърне във вносител, понеже и там като тук сондите се набиват във вододайните зони и житниците. Нима ние ще чакаме да се превърне Добруджа в пустиня, а водата ни да стане отровна помия?

.Според моето нескромно мнение, технологията на „хидравлично разбиване” трябва да се забрани на територията на ЕС и то без никакви изключения. Само една всеобща забрана, която е обезпечена с общоевропейски закон би могла да гарантира, неизползването на тази технология в бъдеще. Понеже Европа има силно ограниченби водни ресурси, едно такова решително действие, като приемане на общоевропейски закон, подобен на този приет във Франция ю, може да  защти источниците на прясна вода от замърсяване. Използванетои на метода „хидравлично разбиване” трябва да се приравни като престъпление срещу човечеството, защото така се нанасят трайни последици върху околната среда, а това влие и на хората в дългосрочен план. С горенаписаното, относно това що е фракинга, моя извод е такъв.

Ние хората, вече не бива да си завираме главите в пясъка,а  да погледнем истината в очите.

Нека всички българи да бъдем единни, когато отстояваме правата си и се стремим към едно по добро бъдеще за нашата страна. Надявам се, че следващото събиране на всички, подкрепили протеста ще бъде, за да отпразнуваме ПЪЛНАТА ЗАБРАНА НА ДОБИВ НА ФОСИЛНИ ГОРИВА ОТ ШИСТИ В БЪЛГАРИЯ.

Използвани източници

-. Мика Сийминеен „Протеста е борба за справедливост”, „Д-р Белолики 03.12.2011”

-forthenature.org Проучване и добив на шистов газ чрез хидравлично разбиване

-ВОКРУГ ГАЗА ПОД МИКРОСКОПОМ – ВОДА ДЛЯ ГИДРОРАЗРЫВОВ 20.12.2010

-wikipedia.org Хидравлично разбиване

http://www.green.bg Шистов Газ, Какво се случва със сместа от химикали след хидравличния удар?

–  otizvora.com “Фракингът е мръсна бомба” 19.01.2012 г

“Лекари призовават за прекратяване на фракинга – опасен за здравето”, hicomm.bg,

16.01.201

-HollandSentinel: COMMENTARY — Fracking shakes the Earth,

-http://www.green.bg, „Шистов газ”

-Уорлик, Джеймс. Шистовият газ е потенциална златна мина // trud.bg. 27.01.2012.

-Минкова, Петя. Променят мораториума за шистовия газ // 168chasa.bg. 17.02.2012

-Marie-Béatrice Baudet “Gaz de schiste : le coup d’arrêt?”,  Le monde, 30.06.2011

-Mirel Bran “La Bulgarie dit non aux gaz de schiste”,”Le mond”, 07.01.2012

„Парламентът забрани проучване и добив на шистов газ чрез “хидравлично разбиване””, investor.bg, 18.01.2012

„Внесоха в Народното събрание 520000 подписа срещу технологията “хидравличен удар”

В-к „Дневник” 24.02.2012,

„Д-р Белолики” – „Внесоха в Народното събрание 51551 подписа срещу технологията “хидравличен удар””, “Благодаря”

“Süddeutschen Zeitung”

-Георги Георгиев  „Мръсотията потече и от полските кранове”, в-к “Дума”  09.01.2012., брой 6

„Gasrausch” – 2010

Commenti


bottom of page