ЦЕНИТЕ, ЗАПЛАТИТЕ И КАК РАБОТНИКЪТ ПАК ЩЕ ИЗЯДЕ ДЪРВОТО
- Мика Сийминеен
- 1.12.2018 г.
- време за четене: 3 мин.
Автор: Мика Сийминеен
Днес гледам една сводка, в която са посочени цените на горивата. Има още да падат, за да са реалистични цените спрямо доходите…
Но днес темата ми не са горивата, които са важни като ценообразуващ фактор, а цените на хранителните стоки, които претърпяха поредното тихо покачване, което не бе забелязано от медиите. Не бе забелязано, за да не би да се разбунят духовете и “да се нарушил Конституционният ред в Републиката” /цитирам един виден СеДеСераст, който преди малко повече от 2 седмици, насред София пред малка групичка протестиращи заяви, че трябвало да не се засягат темите за повишаването на цените на стоките./
***
Докато си говорим за цените на горивата, през последните две седмици цената на хляба се вдигна с между 10 и 50 ст. Цените на картофите също бележат значително повишение, което варира от 20 ст до цели 80 ст на базата на тези от средата на ноември. За доматите няма да говоря, щото на много места, те достигнаха цената на вратните пържоли за кило.
***
Цените на някои стоки се запазиха, но това е само привидно, защото грамажът на опаковките видимо намаля. Ще дам пример, че кренвиршите, които бяха в пакети по 1 кг, при цена 5,90 за кг, вече са 700 гр. при цена 5,90, но вече за 700 гр. Хлябът, който беше 1.19 за 800 гр, вече е на 1,50, но за 600 гр. Пък после да ни убеждават, че видиш ли цените не растели, а “инфлацията била 1-2 % годишно”…
***
С прости слова речено, веригите магазини, които де факто имат монополно положение в големите градове, надуха цените, за да компенсират “евентуални загуби в бъдеще”, причинени от високите цени на горивата, поскъпването на винетките, гражданската отговорност и електроенергията.
***
Видно е, че след като се поставят само имагинарни искания, а не такива, които засягат реални проблеми, нещата няма да се подобрят. Цените ще си растат. А заплатите и пенсиите? Те ще си стоят в низините. Минималната пенсия ще стане „цели 219 лв“, а минималната работна заплата „ще скочи“ до „колосалните“ 560 лв и то при чиновниците, а за работещите в частния сектор , това увеличение няма да се усети, както не се усети и предходното, защото на работещите в него им удържат парите за осигуровките, а на тези в държавния им се покриват от нашите данъци.
***
Към днешна дата при МРЗ, възлизаща на 510 лв, нетната заплата в частния сектор е приблизително 395.75, на чиновникът е 466,03. Трябва да добавим, че на чиновникът му се плащат надбавки за всяка прослужена година, докато на работникът в частния сектор – не! Ако за работник с 15 години стаж базовата заплата е 510 лв, то за чиновник със същия стаж е 555.90, защото има Доплащане за стаж, възлизащо на 45.90 лв.
***
Ако от 1 януари един държавен чиновник ще получава чисто като минимален доход 511,2 лв, то един работник в частния сектор ще получава максимум 438,98 лв при една и съща МРЗ, възлизаща на 560 лв. За сметка на това държавата ще е платила за него осигуровки в размер на 171.92 лв, а от работника ще са удържани 121.02 лв.
***
За чиновник с 15 години стаж, ще има Доплащане за стаж, възлизащо на 50.40 лв, с което брутното му възнаграждение става 610.40 лв. За работникът в частния сектор такова доплащане за стаж няма да има. Неговата брутна заплата ще е 560 лв. За чиновникът ще има Работникът ще полчучи чисто максимум 434.55 лв, но по-вероятно е да получи 410 лв. Чиновникът ще получи чисто 557,37… Но нека не се лъжем… такова нещо като чиновник на Минимална работна заплата надали има…

цените на горивата в Република България към 01.12.2018
Opmerkingen