top of page

ПЪРВИ МАЙ- ДЕН НА РАБОТЕЩИТЕ БЕДНИ


Видео: Интервю на “Народна Младежъ” с Павел Иванов


От къде произхожда Деня на труда и на международната работническа солидарност?

Предисторията на Първи май възниква в средата на XIX век, когато работническото движение в Австралия на 21 април 1856 година издига едно от водещите си искания – въвеждането на осемчасов работен ден.

Защо 1 май, а не 21 април?

По примера на работниците в Австралия, на 1 май 1886 година анархистичните организации в САЩ и Канада организират и провеждат редица митинги и демонстрации. На 4-ти май полицията и агентите на Пинкертън откриват огън и раняват над 200 и убиват 6 демонстранти .

Деня на труда и на международната работническа солидарност е именно в памет на  1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.

На 5-ти май по време на последвалия протест, неизвестни лица хвърлят бомба сред полицаите, ранявайки 50 и убивайки 8.

За бомбеното нападение набързо са обвинени 7 анархисти, които са осъдени и екзекутирани.

Това е може би първото съдебно политическо убийство в САЩ свързано с борбите на профсъюзите за по-добри условия за работниците.

Макар в последствие ликвидираните анархисти да са оневинени и реабилитирани, това действие на американските власти създава прецедента довел до съдебното убийство на анархистите Никола Сако и Бартоломео Ванцети на 23 август 1927г.

През 1889 година, в Париж учредителният конгрес на Втория интернационал призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго.

На  Международната конференция на социалистите в Амстердам през 1904 година призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за световен мир“. Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците“.

От кога се отбелязва Първи май в България?

През 1890 година, Типографското дружество прави първия опит за честване на Първи май в Княжество България. През 1939 г. е обявен е за официален празник в Царство България.

От 1945 година в Царство България, а в последствие и в Народна република България, Деня на труда и на международната работническа солидарност започва да се чества ежегодно и става един от държавните празници на страната.

Държавата отбелязвала Първи май с манифестации из цялата страна, на които са скандирали лозунги, труда и пролетариата  труда и работническата класа.

Къде Първи май не се отбелязва?

В родината на Деня на труда и на международната работническа солидарност – В САЩ. Също така и в Канада Първи май като Деня на труда и на международната работническа солидарност е забранен. Неотдавна имаше опити това да се случи и във Великобритания. От 19 април 2016 година е забранен в Република Турция.

В съвремието Първи май като ден на труда ли трябва да го честваме или на робството?

В съвремието Първи мaй трябва да го разглеждаме като Ден на работещите  бедни. Нека не забравяме, че днес работниците са не по-добре от робите в миналото.

Как се промени трудовата политика след идването на т.нар. демокрация?

Според работодателите, ако човек може да работи по 48 часа на денонощие, по 14 дни в седмицата без да иска заплата, това би било идеалният вариант. Властимащите са се слели с бизнеса и трудовата политика на държавата се свежда до това да угажда на бизнеса и да се ебава с бачкатора.

В: Каква баш трябва да е радостта от празника на клетия работник, при условие , че живее в държава, в която има картел в браншовере при определяне на заплатите?

Първи май не е празник, а ден за борба. Също така е и панихода за жертвите в Чикаго 1886-та. По принцип на тази дата много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.

Деня на труда и на международната работническа солидарност е официален празник в 87 страни: Австрия, Албания, Аржентина, Армения, Аруба, Бангладеш, Беларус, Белгия, България, Боливия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Унгария, Венецуела, Виетнам, Гватемала, Германия, Гърция, Хондурас, Доминиканска република, Египет, Замбия, Зимбабве, Индия, Йордания, Ирак, Исландия, Испания, Израел, Италия, Казахстан, Камерун, Кения, Киргизия, Китай, КНДР, Колумбия, Коста-Рика, Кот-д’Ивоар, Куба, Латвия, Ливан, Литва, Люксембург, Мавриций, Малайзия, Малта, Мароко, Мексико, Молдова, Непал, Нигерия, Норвегия, Пакистан, Панама, Парагвай, Перу, Полша, Португалия, Република Хаити, Република Кипър, Република Македония, Руската Федерация, Румъния, Салвадор, Сърбия, Сингапур, Сирия, Словакия, Словения, Таджикистан, Тайланд, Украйна, Уругвай, Филипини, Финландия, Франция, Хърватия, Чили, Черна Гора, Чехия, Швеция, Шри-Ланка, Еквадор, Естония, РЮА, Южна Корея.

Comments


bottom of page