top of page

НЕОБХОДИМИ ПРОВЕРКИ ПРЕДИ НАЧАЛОТО НА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ДВИЖИМИ И НЕДВИЖИМИ ИМУЩЕСТВА ПРЕТЪРПЕЛИ НАВ


narodna-gr-zast

Независимо от това дали водата е влязла в сградата или не, преди(!) по каквато и да било причина да се завърнем в нея, е необходимо да се направят проверки относно стабилността ì и заобикалящият я терен (двор/градина, улици и подстъпи, канали и т.н.). При установяване на аномалии, уведомете незабавно Гражданска защита, Пожарна команда или друг компетентен орган. Възможни са внезапни свличания, пропадания, срутвания.

УЛИЦИ, ПЛОЩАДИ, ПАРКИНГИ, АСФАЛТИРАНИ ДВОРОВЕ/ПЛОЩАДКИ

Обърнете внимание дали около улиците и по самото асфалтовото покритие се забелязва: 1. улеи, подутини, неравности които преди наводнението ги е нямало; 2. пукнатини или пропадания в настилката; 3. особен шум от стъпките ви (характерен, когато под настилката липсва терен) 4. където има засадени дървета в пространства от асфалтовото или друго твърдо покритие, дали се забелязва някакво пропадане на дърветата.

ГРАДИНИ

1. дали са се образували хлътвания, вдлъбнатини по повърхността на терена; 2. дали ограждащите терена стени са наклонени, потънали; 3. дали под ограждащите стени са се образували дупки.

СГРАДИ

1. дали сградата е извън вертикалната ос (наклонена); 2. дали по дължината на външните стени се забелязват хлътвания или ерозия в терена; 3. дали по самите външни стени се забелязват аномалии (ерозия, пукнатини, неравности, потъване) 4. дали има видими увреждания на вътрешната конструкция (разбити стени, пропаднал под и т.н.) 5. дали сутерени и мазета са пълни с вода; уверете се чрез пожарникари (или друго компетентно лице), че изпомпването на водата от тези помещения няма да повиши водното налягане на подпочвените води върху външните стени на сградата и с това да изложи на риск стабилността да сградата. 6. дали канализацията е свободна и в състояние да поеме отпадни води. 7. опитайте незабавно да документирате щетите чрез писмено описание и снимки.

Comentarios


bottom of page