top of page

КАКВО ГАЗОВАТА ПРОМИШЛЕНОСТ НЕ ИСКА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ФРАКИНГ И ЕНЕРГИЙНАТА НЕЗАВИСИМОСТ НА БЪЛГАРИЯ

В днешни дни, нефтената и газовата промишленост силно насърчава производството на природен газ като средство за увеличаване на Българската енергийна независимост.

Представители на индустрията използват специално този аргумент, за да лобират срещу държавен надзор над хидравлично раздробяване, или “fracking” – вредната технология, която сондьори се надяват да използват за увеличаване на производството от експлоатиране на шистовите скални образувания на България.

Това твърдение е привлекателно за държавните политици, които са силно притиснати да намерят нови енергийни решения за България. Администрацията на Герб се надява, че производство на природен газ може да бъде ´свързващото звено´ в дългосрочна енергийна стратегия, и се разследва дали fracking може да бъде начин да се намали зависимостта на страната от чуждестранния петрол и газ.

Но тези идеи са подвеждащи. Всъщност, последните тенденции в производството на шистов газ показват, че fracking е икономически рисковано начинание.

Днес, американските компании, които са довели до ‘треската’ за шистов газ се борят да направят печалба, и големите мултинационални корпорации, включително компании от САЩ и Русия, се борят да увеличат своя дял в Българските шистови активи.

Освен това, въпреки реториката на “енергийната независимост”, то изглежда все по-вероятно, че печалбите от пробиването на България, както и самия газ, ще се влеят в чужбина. Петролните и газовите компании са фокусирани върху развитието на Българския шистов газ за износ, за да подхранят разрастващата се Американска икономика, като същевременно оставяйки България с икономическия риск от това, което вътрешни хора от индустрията наричат ‘следващият Енрон’

ЗАБЕЛЕЖЕТЕ Статията е направена за САЩ. Смених: ‘САЩ’->’България’; ‘Обама’->’Герб’; ‘Китай’->’САЩ’; и ‘Индия’->’Русия’ http://foodandwaterwatch.org/briefs/pipe-dreams/

Източник: Иван Ов

Comments


bottom of page