Изборна катастрофа за БСП? Не, не бих казал
- Мика Сийминеен
- 7.07.2009 г.
- време за четене: 3 мин.
Тазгодишните избори завършиха, както се очакваше. Така наречения черен PR не бе приоритет само на Коалиция за България. Колкото до реденето на листите, това не е учудващо, че бяха подредени точно така. Само погледнете друите партии и ще видите същото, което се наблюдава и в БСП. Трябва да отбележим, че ГЕРБ взеха много гласове по две причини. Първата е, че народа вижда това което иска, а не това, което е в дейстителност. Втората причина може да се определи като корпоративен вот. Тия автобуси, които щъкаха през цяла България не бяха със случайни хора, които са решили да гласуват на друго място, а си бяха чиста проба изборен туризъм, който да гарантира, че бъдещите депутати от новия парламент ще се докопат до властта.
Изборите не са катастрофа. Разберете го, точно тук е тънкия момент. Реално БСП не е загубило избиратели. Вота се реши от натиск, от гръмки речи и т.н. Избирателите гласуваха не за този, който е направил нещо, а за този, който обещаваше повече. БСП не обеща нищо друго, освен да прави това, което е правило до сега. Другите партии ни затрупаха с обещания, които са реално неизпълними, защото механизмите, които биха се приложили за тяхното осъществяване са водещи до катастрофа.
Не може да постигнем финансова стабилност на страната без да се съобразяваме с обстановката и да планираме за далечно бъдеще. БСП наблягаше на това, че ще търси развитие в перспектива. Докато другите партии обещаваха чудеса. Но чудеса не стават. Мосля, че това е ясно на всички. Големите гафве в предизборните кампании не са специалитет само на БСП, но те бяха раздувани и разгласявани като свръх сензации, докато тези изцепки, които се правеха от противниците на Столетницата се замазваха или омаловажаваха от пресата. Защо е така? Защото БСП бе общия враг на всички. Когато едно правителство се е налагало да всема непопулярни мерки за стопиране на кризата, то не може да е популярно сред народа. Това е факт, с който трябва да се съобразим. Второто, което доведе до неспечелване на вота е, че практически погледнато бизнеса застана зад ГЕРБ, но не по идеини причини, а поради това, че Бойко Борисов е харизматична личност, която ако подкрепят ще извлекат облаги. Реално погледнато БСП все толкова гласове, колкото се очакваше. Няма изборна катастрофа, защото всекиму беше ясно, че каквото и да става победителя е ГЕРБ. Това бе внушавано на хората в продължяние на месеци. Спомогна и организирането на “спонтанни” протести, които да насъскат народа да се пренасочи към новия месия, който бе издигнат от медиите. Медиите не са свободни. Това е видно от начина, по който поднасят информацията на своите читатели. Големите медиини магнати се вляха в редиците на ГЕРБ, за това по страниците на техните издания, в ефира на техните радиа и телевизии се оплюваше всяко едно действие на министър-председателя г-н Станишев. Как да отговориш подобаващо на такива плювни, каквито се изсипаха над БСП? Ако се вземеха мерки, които са еквивалентни на това, което се насочва към правителството и партиите от Тройната коалиция, всички щяха да вдигнат врява до небесата, че видиш ли се подтиска свободата на словото. В България никой не търси реалните стойости на нещата, а се търсят илюзиите, които за съжаление не са реални, и точно за това са илюзии. Понеже агенциите за проучване на общественото мнение са оформили нагласата, че бъдещия победител е ГЕРБ, то за това всеки драпаше да се присъедини към победителя. БСП води кампания, която не беше нито катастрофална, нито изпълнена с толкова много черен PR. Това, че БСП изнесе някои факти в публичното пространство не беше нито лошо, нито осъдително. Напротив БСП доста се въздържаше от вадене на кирливи ризи от коша с мръсното пране. За това нека не приемаме, че БСП е претърпяло поражение или катастрофа. В момента бъдещото правителство изглежда силно и стабилно, но не е далече момента, когато ще имаме една камара бесни котки в чувал. “Гласуваш за Борисов, печели Костов” се оказа вярно, ащото Синята коалиция и ГЕРБ ще се опитат да съставят правителство. Това, което всички забравиха е, че Бойко Борисов е политик, създаден от СДС, тогавашния президент Петър Стоянов го вкара в политиката, което автоматически го превръща в троянски кон.
Така, че извода е един. Катастрофа няма. Има моментен отлив на гласове и принуда за галсуване. Контролирания вот беше реалност, която бе предвидима. Също така трябва да отбележим, че БСП не налагаше със сила някой да гласува за нея. Така, че може да кажем, че БСП не спечели, защото водеше избори с почтенни средства. По-добре в опозиция сега, отколкото да бяха се посрамили с действия, които биха дискредитирали партията. За това нека приемем, че БСП не спечели, защото бе спазвала принципите на демокрацията, доколкото може да я има у нас.
Comentários