top of page

И НА ОЧИТЕ СИ ВЯРА ДА НЯМАШ

Ние хората възприемаме голяма част от заобикалящия ни свят чрез това което виждаме. Зрението е основното сетиво через което получаваме информация от окръжаващата ни среда. Ние вярваме на очите си защото нашите инстинкти ни казват, че това което виждаме пред нас е истината.

***

От зората на фотографията и киното е останало мнението че фотоапаратът и камерата не лъжат. В действителност при определени обстоятелства или чрез манипулации на снимки и кадри може да бъде представен е една лъжа като истина и една истина като лъжа.

***

Когато възниква телевизията през 30-те години на 20-ти век първоначално тя имала само преки предавания и хората са виждали това, което вижда камерата. Този кратък период съществуването на телевизията, когато тя е била само пряк посредник между камерата и зрители е оставил в аудиторията и до днес битуващото мнение че камерата не лъже и телевизията винаги показва истината.

***

Аудиторията на телевизиите, а в съвремието и на всевъзможните сайтове и онлайн издания си няма и на представа колко е лесно чрез медии и социални мрежи, със снимки и кадри които са манипулирани, хората да бъдат убедени, че една лъжа е истина.

Например тази снимка която случайно намерих в интернет. Ако се вярва на снимката, тя е правена в Каталуния. Показваща каталунските сепаратисти като ислямисти. В дадения случай не беше много трудно да се намери оригиналът, който е заснет на площад “Тахрир” в Кайро, Египет по време на Арабската пролет, месец май 2011 година

22773256_150182625595098_1059932324_n

Явен пример за манипулация на общественото мнение, на който доста хора се хванаха е представянето на каталунците като ислямисти (снимката долу). В дадения случай не беше много трудно намеря оригиналът (горе), който е заснет на площад “Тахрир” в Кайро, Египет по време на Арабската пролет, 2011 година


*****

В много други случаи на манипулация на общественото мнение трудно се доказва че даден кадър е манипулиран или не изобразява това за което се твърди, че отразява.

Един от най-известните примери за медийна манипулация на която вярват много хора е прословутия хакер който бил източил четири милиарда долара и ги дарил за “палестинската кауза” и бедните в Африка.

Материалът със заглавие “Човекът, който умря с усмивка на лицето!” е верен само дотолкова, че кадърът изобразява обесването на човек, който наистина се усмихва преди смъртта си. Видеото, което циркулира из интернет сайтовете и социалните мрежи, също е достоверно, но само дотолкова, доколкото отразява ареста на хакера в Тайланд.

***

Истината лъсва в момента в който сравним стоп кадър от видеото, което е от някаква тайландска телевизия със снимката на усмихващия се смъртник.

Тогава ясно може да видим, че въпреки беглата прилика между двамата, това са съвсем различни хора, които нямат нищо общо помежду си.

***

Ако се разровим малко по-сериозно из интернет и потърсим тази снимка, ще видим, че всичко започва от това, че някои арабоезични сайтове се опитват да внушат на аудиториите си как тайландците-неверници убили добрия хакер мюсюлманин.

Според мен лично това е гнусна злоупотреба с доверието на хората, които биват манипулирани с цел да бъдат използвани.

***

Легендата за Арабския Робин Худ който хакнал двеста и няколко банки и източил от тях почти четири милиарда и половина долара, за да ги дари за “палестинската кауза” и гладуващите в Африка е красива но не е вярна.

В действителност, снимките са направени в Техран през 2007. Аз си спомням публикацията , която излезе за първи път по темата, че деца са станали свидетели нa изпълнение на смъртното наказание на човек убил ирански съдия.

1313

Екзекуцията на Маджид и Хосеин Кавусифар през 2007 г.стана известна по света заради тази снимка.


***

Алжирският хакер Хамза Бенделадж никога не е бил обесван и не е дарявал нищо нито за гладуващите в Африка, нито за палестинската кауза. Няма нужда да ровим кой знае колко за да разберем следното:

През 2016 г. Окръжният съд в Атланта, щата Джорджия, САЩ осъжда 27 годишният Хамза Бенделадж – на 15 г.

Обвиненията срещу него бяха отправени още през 2011 г. Бенделадж бе арестуван в Тайланд през януари 2013 г. и екстрадиран година по-късно в САЩ , където се призна за виновен по всичките 23 обвинения срещу него.

Хамза Бенделадж, заедно с Александър Панин е създател на троянския кон SpyEye, който заразява 1.2 млн. компютъра. И по този начин източват сметките на потребителите които са имали банкови акаунти.

Алжирският хакер получава 15 години затвор след като сключва сделка с американското правителство, а руският хакер, ако съдът прецени може да бъде пуснат от затвора след 24 години.

*******

За тази снимка има и още един мит, че това е кюрдският активист Хюсеин Кавусифар, който е екзекутиран в Иран. Той маха с ръка и се усмихва на невръстната си дъщеря , която е свидетел на екзекуцията му..

Публикацията в “Kızının gözleri önünde idam edildi!” е от 10.11.2014 и може да се намери в турският сайт “Хабер 7” haber7.com

Хубава история за бащата който маха за последно сбогом на дъщеря си… /снимката горе/ Но и тя не е вярна.

*******

Макар, че мразя да показвам подобни материали, ще се наложи. Ще помоля и моите читатели да разберат, че понякога се налага да се покажат на обществото неща, които то не желае да гледа.

След малко ровене, намерих кой в действителност е човекът на снимката. Това е Маджид Кавусифар, който със своя племеник Хосеин Кавусифар* на 2 август 2005 г. убива Масуд Ахмади Могададаси. /издал няколко осъдителни присъди срещу ислямски екстремисти в страната/

След убийството на Могадада, Кавусифар бяга от Иран в ОАЕ и в посолството на САЩ кандидатства за бежанец, но то го предава на полицията. След това ОАЕ го връща в Иран, където е осъден на смърт чрез обесване.

**

6

Жестът с ръка и усмивката на Маджид Кавусифар имат за цел да успокоят племеника му Хосеин, който е обесен едновременно с него на площад “Техеран” на 2 август 2007 г., две години след убийството на съдия Могададаси.

—–

* единственото общо между истината и версията на турския сайта фамилията на човека от снимката Кавусифар

** Снимките с екзекуцията на Маджид и Хосеин Кавусифар  са UPI Photo/Mohammad Kheirkhah

Commentaires


bottom of page