Виваком се срина! Два часа без връзки! Евала!
- Мика Сийминеен
- 7.01.2015 г.
- време за четене: 6 мин.
Източник: “Филатус”
В 15:00 часа на 06.01.2014г. местно време, 2G и 3G мрежите на “Виваком” буквално се сринаха и абонатите на компанията останаха без интернет и телефони. Това остави хиляди потребители без интернет и връзка с мобилните им телефони “Има такъв проблем, екипи се грижат за отстраняването на проблема”, съобщиха за Нова телевизия от „Виваком”. Доколкото става ясно проблема не е както се твърди, заради срив в София, а е на национално ниво както разбираме от читатели, сигнализиращи от различни краища на страната за пропадане на връзката с мобилния оператор.
Между два (София) и три (Варна) часа бяха нужни на мобилния оператор, за да възстановят комуникационните връзки в своята мрежа.
Просто чудесно, няма що! Пълно безхаберие на собствениците и управлението на мобилния оператор, което разкрива, че при не дай си Боже екстремна ситуация, държателите на комуникационна мрежа няма да може да извършат даже и елементарни задачи като например да предават гласови или морзови сигнали!
Какви изводи може да си направим от липсата на връзки цели ДВА часа? Един от тях, е че системата се е сринала поради липсата на адекватна поддръжка на енергийното захранване и прекомерната й централизация. В съвремието такъв срив е показателен, че няма РЕАЛНО цялостно дублиране на системата, нещо, което е нужно именно за такива аврариини ситуации като сегашната. Също така може да се направи извода, че липсата на цялостен осигурителен дублаж вероятно се дължи на пестене от инвестиции.
Е, аджеба, тогава за какво се плащат толкова високи цени на услугите, когато реално погледнато цените на мобилните връзки под формата на текстови съобщения, телефония и интернет са меко казано раздути? Нали се оправдаваха с поддръжката, че била скъпа, че се правили модернизации и т.н.? Видя се, че май поддръжка на системата не е имало, а само се твърди, че е имало такава… И къде са парите, които са давани за тази поддръжка? Май някой ги е изпапкал под формата на бонусчета, а за клиента, дето е останал без комуникации вчера, единственото, което ще има като бонус е един дълъг среден пръст, който ще му бъде размахан, когато му бъдат раздути сметките следващия път чрез надписване.
Това е положението! Предлагам всички, които са останали без интернет и телефони поради срива на мобилния оператор да подадат искове за морални и материални щети, защото реално те са ощетени. Били са ощетени заради това, че въпреки, че са редовни платци и в същото положение не е имало черезвичайни или форсмажорни обстоятелства, то те са били лишени от нещо, за което ВЕЧЕ са си платили, внасяйки си месечната такса към мобилния оператор. Практически погледнато може да кажем, че непредоставянето на услуги от страна на мобилния оператор за цели ДВА часа е нарушаване на договора, който той е сключил с клиентите си и щом някой клиент може да бъде преследван за неплащане на даже и най-незначителната сметка, то в такъв случай щом мобилния оператор е нарушил договора при положение, че НЯМА бедствено или военно положение, то той трябва да обезщети клиентите си при условията, които би искал обезщетение от тях при нарушаване на договорите.
Сиреч, понеже за неплащане на сметки от страна на абонати се стига до колосални наказателни суми, то тези два часа трябва да се разглеждат по същия начин от клиентите, които да поискат обезщетения, които да са в пъти по-големи от броя на пропуснатите часове спрямо часовете включени в месечните такси, защото това е положението, щом оператора е лишил клиентите си от вече ПРЕДПЛАТЕНА от тях услуга, трябва да понесе съответните санкции.
“Аз не мога да говоря за материални щети на клиентите. Ние предлагаме услуга, която е със съответните параметри на качеството. Винаги, когато сме имали масов проблем, сме компенсирали подходящо нашите клиенти”, това изказване на Главния изпълнителен директор е меко казано несъстоятелно, защото им знам компенсациите, които са нулеви. И понеже “Има опасност “Виваком” да претърпи големи загуби, защото компанията сключва с големите фирми договори за гарантиран интернет достъп. В случай на срив компанията ще дължи неустойки на всички пострадали. При такъв проблем на национално ниво тази сума би била голяма” според други служители на компанията, то е ясно, че частните клиенти ще издухат супата, за да може корпоративните да си получат неустойките.
Също така няма да е зле да се направи един хубав одит на „Виваком“, за да се установи точно поради какви причини се е случил срива. Дали е умишлен, дали е от неподдръжка и т.н. Във всички случаи може да се каже, че при положение, че „Виваком“ стопанисват радиочестотния ефир на страната, то утре може да се окаже, че всички радиочестоти са неизползваеми поради срив в системата. Ясно е, че при положение, че в мирно и безаварийно време може да има толкова продължителни сривове в комуникациите, то този ефир трябва незабавно да мине в ръцете на държавата, защото в по-сериозна ситуация може да се окаже, че радио ефира, който е нужен и за националната сигурност, а днес е в чужди / частни / ръце е блокиран умишлено с цел защита на интересите на страна-агресор, терористична организация или частна корпорация с цел да се прекъсне връзката между различните звена в държавата. Не казвам, че непременно ще се случи, а казвам, че може да се случи. Една умишлена намеса чрез създаване на софуерен или енергиен срив, или изключване на ретранслаторите може да създаде висока степен на риск за националната или обществената безопасност. А това не трябва да се допуска, защото комуникациите са жизнено важни за държавата.
Всъщност, проблема не е в това, че има частни мобилни оператори. Проблема е в това, че тези мобилни оператори държат голяма част от радиоразпръзквателната мрежа и цялостната мрежа за мобилните комуникации чрез телефония и пренос на данни. Проблема е, че същите тези мобилни оператори са чуждестранна собственост и утре може да се окаже, че работят срещу българската държава, оказвайки съдействие на държава-агресор или терористи, финансирани от такава или пък на чужди разузнавания съдавайки изкуствени сривове или предоставяйки им достъп до конфиденциална информация, включваща лични данни и достъп до комуникациите на набелязани за подслушване или ликвидация лица, или организации от правителствения, гражданския и неправителствения сектор, както и за икономически шпионаж.
Така, че единственото решение е цялата радиоразпръсквателна мрежа да е държавна собственост, която да се контролира строго, за да се предотвратят злоупотреби с нея. Също така, трябва да се изградят цялостни дублираща и триплираща системи, които да гарантират, че подобни сривове няма да има.
И за да е пълна картината, веднага ви давам пример защо мрежата не трябва да е в частни ръце: Който държи комуникациите, той притежава реална сила, има почти неограничен достъп до информация от всякакъв род, той спокойно може да подслушва хората, да провежда разговори от техните номера / както се случи на наши читатели с друг оператор миналата година /, може да използва мрежата за злоупотреби от всякакъв род, включае и да работи срещу държавата.
В Югославия именно частните телекумоникационни компании подпомагаха САЩ да бомбардира страната. Клетките им служеха като маркери къде да се хвърлят бомбите над Белград и Нови Сад. Мрежите бяха използвани, за да се предава информация на чуждестранните служби, нещо което стана ясно още по време на самите бомбардировки. Точно поради тази причина е нужно да може държавата във всяко едно време да контролира мобилните оператори /особено в критични ситуации/, за да не се случват неща като в Югославия.
При война, при природни бедствия и други обстоятелства може да се каже, че един срив като вчерашния може да доведе до огроми щети и човешки жертви. Представете си пожар, при който има застрашен човешки живот. Решавате да се обадите на пожарната и се оказва, че няма връзка, защото мрежата се е сринала. При нещастен случай или заболяване не може да извикате лекар, при наводнение да предупредите хората за идващата приливна вълна… И кой е реалния виновник, ако има човешки жертви? Естествено, че е мобилния оператор, чиято мрежа не е работила. Но той ще отрича вината си, оправдавайки се със загубата на връзка заради срив в системата.
За два часа имаме поне 10 случая, в които е нужна намесата на Спешна помощ, един пожар, някоя и друга катастрофа и т.н. Също така имаме и някое друго нарушение на сигиурността. Да речем че, катастрофите са две, а нарушенията на сигурността са три. Така, значи имаме 10+1+2+3 = 16 събития. Даже и едно да е застрашило и отнело човешки живот, то това е МНОГО висока щета, която ще е по ВИНА на мобилния оператор. А сега си представете какво би означавало, ако такъв срив стане в критичен момент? Мисля, че ще бъдете потресени от резултата… Е, аз не искам да го виждам как се случва, а вие?
Comments