ВАСИЛ ЛЕВСКИ – ИДЕАЛЪТ ЗА РОДОЛЮБИЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.
- Мика Сийминеен
- 19.02.2019 г.
- време за четене: 2 мин.

Преди 146 години Васил Левски е убит от турците на 18 февруари в околностите на тогавашана София (днес там е Ботаническата градина)
Името на Васил Левски е и ще бъде пример за родолюбие в сърцата на българския народ. Апостолът на свободата е идеал за родолюбие, патриотизъм и всеотдайност към Народното дело.
Словата на Апостола казват много повече от туй, което би написал един публицист като мен. За това, нека словата му кажат всичко, което трябва.
“И ние сме хора и искаме да живеем човешки: да бъдем напълно свободни в земята си, там гдето живее българинът – в България, Тракия и Македония. От каквато и народност да живеят в този наш рай, те ще бъдат равноправни с българина във всичко. Ще имаме едно знаме, на което ще пише: “Свята и чиста република”. /Дописка на В. Левски до в. “Свобода”, писана през втората половина на 1870 г., а публикувана в “Свобода” на 13.02.1871 г./
“В Българско няма да има цар, “а народно управление” и всекиму своето. Всеки ще си служи по вярата, и законно ще се съди както българинът, така и турчинът, и евреинът, и др. Свобода и чиста Република”. Циркулярно писмо до чорбаджиите през май 1871 г.
“Всичките народи в нея (България) щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от бога да живее човекът; и за турчинът, и за евреинът и пр., каквито са, за всичките еднакво ще е само ако припознаят законите равно с българинът. Така ще е в наша България!” /Писмо-дописка до Ганчо Мильов в Букурещ, 10.V.1871 г./
“Братя, възобновяването на нашата славна държава, отърването [освобождаването] ни от проклетите агаряне, за да си добие първата чест и слава нашето мило отечество България, най-после, [за] да бъдем равни с другите европейски народи, зависи от нашите собствени задружни сили. Като е тъй, вам подлежи да се покажете достойни, верни и неустрашими във всяко отношение. Дързост, братя, и напред! “ /Левски до новоприети членове в организацията, 19.02.1872 г./
“…От никоя страна [за] нищо не се надяваме и никому за нищо не се молим. Всичко се състои според нас в нашите задружни сили. Против тях не може противостоя и най-силната стихия.” /Левски до богат българин във Влашко, 06.10.1871 г./
“Ние, дейците, сме си посветили живота за Oтечеството. Трябва да са мисли зряло. … па и да са съветваме един други и да са слушаме, да избягваме даже и най-малка гордост, да не присвояваме на себе си нищо…”
“За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривици, па да се поправим и всички да вървим наедно.”
“За отечеството работим — кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим.” /до Ив.П.Кръшковски, 20.VI.1871 г./
“Ако допуснете да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана.”
“И не забравяйте – Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме.”
„Каквото съм направил, в ползу народу е“ – последните думи на Левски преди да бъде убитn отр турците и поеме пътя към безсмъртието.
ПОКЛОН!
Comentarios