top of page

БЕЗРАБОТИЦАТА И ДОХОДИТЕ В БЪЛГАРИЯ | СТАТИСТИКА И РЕАЛНОСТ 2015 и 2018

безработица

Автор: Мика Сийминеен

Според НСИ лицата в трудоспособна възраст, имащи работа към 2015-та са били 42%. В същото време безработицата била възлизала на 10%… В действителност от хората в трудоспособна възраст 10% са лицата, водени в на отчет в Бюрото по труда към Агенцията по заетостта. Реална безработица е била около 60%. За 2018-та, релаността е малко по-различна: 6.2% безработица отчита НСИ. Реална безработица: не по-малко от 55%, а може и да е над 65%. Няма реален начин да бъде измерена.

****

Според НСИ средния доход на работещ за 2015-та бил 409 лева за месец, според няколко частни статистически агенции, не е надвишавал 390 лева на човек.

За 2018 този доход вече е 509,53, през 2019-та се очакваше да стане приблизително 535 лв, но поради всевъзможни хватки прилагани от работодателите, реално трудно ще мине границата от 515 лв на работещ.

Така… При положение, че заплатите през 2015-та варират основно между 360 и 750 лева като реално средната работна заплата за станата е около 550 лева. В едно домакинство често пъти работи само един член, който взема заплата до 500 лева…

При положение, че през 2018-та заплатите варират между 390 и 800 лв, а усреднено, щатът е 650 лв, то спокойно може а счетем, че това е и средната работна заплата за страната.

Реално, доходите покупателна стойност ще се сринат, защото мизерното увеличение, ако го има, то е изядено от инфлацията още през септември и октомври 2018-та. А скокът на цените на енергия, енергоносители и вода през месеците април-май ще свие реалния доход драстично. Горе-долу с по 5% на всеки процент в скока на вода, енергия и енергоносители.

***

При реална безработица, възлизаща между 55% и 65% при положение, че реалният доход е някъде между 125 и 180 лева при 80% от населението, то възниква въпросът дали на проучванията на НСИ може да се вярва? В статистиката ситуацията е следната: „Гошо яде свинско, Пешо яде зеле, двамата средно статистически ядат свинско със зеле.“ Няма как това да е вярно.

***

Според НСИ разходите за домакинство са се увеличили за последните три месеца на 2015г. с 3%… Пълна глупост! Само увеличението на цената на електроенергията, автоматично надува разходите с 15%, че и повече. Всеки процент номинална инфлация вдига реалната с между 10 и 20%.

***

За 2018-та година скокът в цените е драстично ВИДИМ РЕЗУЛТАТ от липсата на адекватна аграрна политика. Спадът на доходите на населението е поради нежеланието на управляващите да натиснат бизнеса за вдихгане на доходите и поради това, че му позволяват всевъзможни хватки за неплащане на заплати.

Явно статистиците през двете години ( 2015-та и 2018-та) са отчитали по система, в която се слагат ролсовете, мерцедесите, ламборджинитата, яхтите и разни други свръхлуксозни стоки, които са поевтинели, но са недостъпни за 99% от българските граждани.

Още малко статистика: Реалната безработица е някъде около 60%…Средния доход на човек от домакинство е 169,84 лв, Може да заключим, че под прага на бедността живеят около 90-95% от българските граждани, защото екзистенцминимумът за януари 2019-та е 650 лв на човек…

Елементарното наблюдение на действителността показва, че от 1997 година насам, бедността обхваща все повече и повече хора в станата. Всичко това е резултат от няколко фактора: 1. България няма собствено производство на крайни продукти. 2. Предприятията, които не бяха унищожени през периода 1991-2 са продадени на безценица на мултинационалки, които не внасят пари в хазната. 3. Българските фирми, които не са част от мултинационалките биват изолирани от пазара, това важи основно за малкия и средния бизнес. 4. България е в хранителна зависимост. Липсата на аграрен сектор се дължи на умишленото му унищожаване през 1991-2 година.

Също така не е за пренебрегване и това, че държавата не инвестира в икономиката, но за сметка на това хрантути една камара политици, НПО-та, фондации, статистически и социплогически агенции, както и практически субсидира маргинализирали се групи хора, които не желаят да се интегрират в обществото. Ако прибавим източването на НОИ, НЗОК и други бюджетни учереждения, става ясно защо у нас доходите не само, че не растат от 2009-та, а даже намаляват.

Не на последно място ще спомена и още няколко начина за източване на бюджета: Европейските проекти, псевдобежанците, инвалидизацията на здрави лица от маргинализирани групи хора, раздути правителствени харчове и т.н….

Проблемът е един, а именно: Държавната администрация не се държи като такава, а просто като ликвидационна комисия в бивше ТКЗС, колониална админострация и паразит убиващ организма, който го храни.

Всъщност… Системата е така създадена, че може да се изрази със следните думи: “Гледаш ябълката Отвън е тъй красива Но вътре е червива и прогнила” /Т. Пратчет, “Посестрими в занаята”/

תגובות


bottom of page