Асамблеята „Знаме на мира” 1979г.
- Мика Сийминеен
- 17.08.2016 г.
- време за четене: 2 мин.
На 21.12.1976 година по случай 20-годишнината от приемането на декларация на ООН за правата на детето Общото събрание на организацията обявява 1979 година за Международна година на детето.
В средата на 1978 г., Людмила Живкова в качеството си на председател на Комитета за култура, предлага по този повод в България да се организира изложба на талантливи деца. Така възниква идеята за асамблеята „Знаме на мира”, едно от уникалните събития в културния живот на България и която се превръща в международен фестивал на детското изкуство, проведен под егидата на ЮНЕСКО. Целият този проект се обединява от мотото “Единство, творчество и красота”. Името и девизът на асамблеята са взаимствани от философската система на Николай Рьорих.
Движението се характеризира с опита за преодоляване на националните граници и тези на СИВ, на Варшавския договор в общуването между народите по пътя на културни и духовни контакти. В центъра на проекта се поставя една хуманна цел, а именно пробуждане и стимулиране на творческото начало у децата, които от най-ранна възраст трябва да се насочат към много по-дълбок и смислен живот. Повод за създаване на асамблеята е фактът, че ООН обявява 1979 г. за международна година на детето. Решението на Людмила Живкова е да реализира идеите си за разгръщане на творческите сили на младото поколение, а България да се превърне в домакин на международната проява.
Отличителен знак на договора е Знамето на мира, на което има три червени кръга на бял фон, заобиколени с червена окръжност. Далечната цел на тази асамблея е да се събират даровити деца от различни страни, които да се картотекират и да се следи как се развиват, като България ще притежава картата на развитието им и те винаги ще са свързани с Родината ни. Така страната ни е трябвало да си изгради световно лоби.
На 16 август 1979 г. в София е открита Първата международна детска асамблея „Знаме на мира“, в която участват деца от 79 държави. В последния асамблеен ден, в подножието на Витоша е открит и парковия комплекс „Камбаните“, като символ на асамблеята. В центъра му се издига висока бетонна конструкция от еднакви правоъгълни тела, ориентирани към четирите посоки на света, като в най-високата част на монумента, наподобяваща планетата, са вместени седем камбани – символ на седемте континента. Освен като символ, те са предназначени като акомпаниращи инструменти при концертни изпълнения на основните музикални камбани – 18 на брой, монтирани в основата на пилоните.
Comments