top of page

КРЕДИТЪТ В СЪВРЕМИЕТО

Всъвременния свят средния потребител е затънал до гуша в дългове, които са се натрупали от ипотеки и краткосрочни кредити. В САЩ практически всеки живее на кредит под една или друга форма. В Европа през полследните 20 години кредитополучаването и кредитоотдаването се преврнаха в нещо съвсем нормално, нещо за което никой не си дава сметка, колко може да бъде опасно в един момент.

Все повече и повече кредити се дават без да има никаква реална гаранция от кредитополучателите, които често пъти сами не се съобразяват с това какви рискове поемат.

Сам по себе си кредита е полезен за потребителя и кредитора, но когато е в разумни граници. Например лихвите по кредитите, кредитните карти и ипотеките се вдигнаха значително през последната година. Прекомерното раздуване на цените на недвижимостите доведе до настоящата финансова криза, която доведе след себе си до увеличението на лихвите по кредитите, спада на работната заплата, повишението на цените и не на последно място на масови съкращения в реалния сектор.

Оскъпяването на кредитите води до невъзможност за погасяване на взетия банков заем, което води и до отнемане на съответната собственост в полза на кредитора.

Ако например аз си закупя автомобил на стойност 10 000 лева със срок на кредита 5 години, с годишна лихва 12% при положение, че банката не промени нито едно от условията и нямам такса по обслужване на кредита аз трябва да платя за целия срок 14 601,564 лева, което прави оскъпяване на покупката с 46,01564% за целия период. и това е в най-благоприятния за мен вариант. В действителност цялостното оскъпяване може да надхвърли 60% от стойността на получения заем.

А ако кредита е дългосрочна ипотека за жилище, то сами си правете сметката какви пари трябва да платите за дадения срок.

Съвременното кредитиране се приближава по лихви до това, което е било да речем в древна Атина, когато трапезита Мезон поставил основите на съвременното банкерство, но и неговите лихви за кредитиране на рисковани търговски експедиции не са надхвърляли 30% за цялостния срок, а ако кораба потънел, кредита не се е търсел от получателя.

Но да се върнем в съвремието и да погледнем какво става, когато не си платим вноските по дадена ипотека например.

При първа неплатена вноска има съобещние, при втора неплатена вноска предупреждение, при трета неплатена има отнемане на имуществото в полза на кредитора.

Едно малко уточнение, че много банки процедират по следния начин, че неплатената в срок вноска не може да бъде погасена при заплащането на следващата, а остава като пасив, върху който се трупа наказателна лихва и не може да бъде платена преди да бъдат изплатени всички останали вноски. Сирещ, ако в 5-та година имате неплатена вноска, а кредита е с 30 години на погасяване 25 години ще плащате наказателна лихва втрху тази вноска.

Върху следващата неплатена лихвата е по-голяма, дори и да има разлика от да речем 20 години между тях. А при трета неплатена, губите придобитото имущество, дори това да е последната въобще вноска по дадената ипотека.

Капани много по пътя на драгия потребител.

Comments


bottom of page