top of page

ЗА СУВЕРЕННАТА ДЪРЖАВА, КОНСТИТУЦИЯТА И ОЩЕ НЕЩО (допълнена с пояснение)




Не размерът на държавата прави суверенитета, а това какво се случва в нея. Ако една държава поставя на първо място интереса си и този на хората си, то тя е суверенна. Ще припомня що е то Суверенна държава:

“Така се нарича държавата, която нито е зависима, нито е субект на друга сила или държава.”

  1. Суверенна държава е онази, която гледа само своя интерес и ако той съвпадне с нечии друг, то тогава може и да се съобрази с другия интерес, но само до момента, в който не се появи опасност за накърняване на нейния интерес.

  2. Суверенната държава упражнява върховната власт и се разпорежда с природните богатства и всички имоти в рамките на своята територия.

Та да попитам дали страна, в която Конституцията е подчинена на директиви на ЕС, ООН и т.н. е суверенна?

Проектът за нова Конституция буквално казва: България трябва да престане да е суверенна държава.

***

ПОЯСНЕНИЕ

Определениетоза Държавен суверенитет: Определениетоза Държавен суверенитет: "неотчуждаем юридическо качество на независима държава, символизиращо нейната политическо-правна самостоятелност, висша отговорност и ценност като първичен субект на международното право; необходимо за изключителното върховенство на държавната власт и предполагащо независимост от властта на друга държава; възникващо или изчезващо по силата на доброволно изменения на статуса на независимата държава като цялостен обществен организъм; обусловено от правовото равенство на независими държави и стоящо в основата на съвременното международно право". От тук следва, че щом се изисква да може да се правят промени в Конституцията, за да се угоди на Тая или Оная външна сила, значи просто няма суверенитет. По същото това определение.

Представям си как в САЩ биха реагирали на тов да трябва в Конституцията си да въведат поправка от типа на: "Американските интереси не се простират извън територията на САЩ" ЕС е просто някакъв политически съюз и да се напише директно, че Република България ще работи за развитието на въпросния, то това си е чиста проба ясно изразяване на отрицание от суверенитет. За чий зор е трябва да се борим за развитието на ЕС? До момента, загубите на България от него са видни с просто око. Спомнете си колко жертви бяха направени в името на Ес и т.н. Като гледам, ЕС е на път да се превърне в нещо като СССР, ама "либерално". КРБ си беше добре във варианта, в който беше приета 1991-ва и всички промени в нея са правени, за д се угоди на някой друг, но не и на българският народ, който се явява суверен по същата КРБ. Предложенията за нова Конституция може да са прах в очите на баламите, но и самите протести сасъщото. Нищо лично, те просто и ясно нямат искания, които да са нещо повече от имагинарности*. Спомням си как денсуваха с искания за имагинарности, а социалните искания бяха хвърлени в кошчето. И как реставрираха БоБо...

*Имагинарност - в политиката означава искания, които нямат никаква стойност за общата маса, а обсужват интересите на малка група хора.

Благодарности на един от читателите, който изразявайки негативно мнение към публикацията в първоначалният вид ме подсети да направя пояснението.

 
 
 

Comments


bottom of page