top of page

За добива на шистов газ – отговор на запитване

Уважаеми читатели, понеже Александър Върбанов, се поинтересува какво представлява шистовия газ, аз се опитвам да отговоря на неговия въпрос, но без да се впускам в много технически подробности.

За хидравличното разбиване може д апрочетете по-подробно тук Хидравлично разбиване

За самия природен газ не е нещо ново, че се съдържа и в шистите. Това е било известно още през 50-те години на 20-ти век. Същото важи и за петрола, който се добива по същата метода и чрез открит способ за разбиване на шисти, които са богати на фосилни горива.

Под богати залежи, разбирайте доста малки количества под 500 000 куб/м на сондажна площадка, което реално не е рентабилно, понеже калориите похарчени за добив на съответния фосилен енергоносител, понякога са повече от добитите.

Самия газ метан, който е известен още като природен газ, не е толкова опасен сам по себе си, колкото са опасни химикалите, които се използват в емулсията, която се нагнетява в сондажите.

Но трябва да отбележа, че свободния метан е силно взривоопасен, за справки виж “гризу”, който е убил хиляди миньори преди да се научим да го откриваме навреме и да се направи лампата, която има телена оплетка и не позволява на газа да избухне при подаване на искра или пламък.

Емулсията съдържа предимно вода и пясък и от 3 до 5 % от нея са  химикалите, които са изключително опасни, понеже не могат да се изчистят по никакъв начин и водата в засегнатите региони не става за нищо, даже и за миене, понеже е доста токсична.

Днешната треска за газ, да го наречем “газхол” е по-скоро нещо като пирамида, която има за цел бързи печалби, без да има оглед на това какви биха били последствията върху околната среда.

Опита в САЩ през последните 6 години показва, че този метод на добив е изключително опасен за околната среда, хората и животните.

Също така не е известно точно какви биха били последиците в дълготраен аспект, но вероятно ще трябват няколкостотин години за прочистване на водата, ако сме късметлии.

Аз мога да ти кажа резултатите, които са видими в обозримо бъдеще:

1. водата ще стане негодна за пиене

2. почвата няма да е годна за добив на каквато и да е земеделска продукция, понеже растенията няма да се развиват правилно, а тезик които се развият ще са опасни за хората.

3. замърсяването на водоизточниците ще доведе до увеличаване на търсенето на вода, но недостиг на такава.

4. гореспоменатото от т.3 важи и за земеделска продукция от всякакъв род, понеже ще намалеят и обработваемите площи, които могат да се използват за добив на хранителни култури.


Няма да се спирам подробно на това какви химикали се употребяват при добива на газ от  газоносни шисти, за това ще направя отделна публикация, която се надявам да бъде достатъчно подробна.

За справки, може да гледате новопреведения филм Fracking – Gefährliche Gier / Опасен ламтеж (2011), кото е излъчен на 9 ноември 2011 г. по немската телевизия ZDF, а вече можете да го свалите от дадените по долу адреси, които съм сложил накрая на публикацията.

На страницата, която съм сглобил от най-различни материали, събирани от тук от там има описан процеса на фракинга и то доста подробно, но ще го покажа тук, като ще ползвам схемата, която е приложена в публикацията „Шистов газ? – Не, благодаря!” от следния източник http://www.zemianazaem.com/ , оригинална публикациа http://www.zemianazaem.com/archives/450 , публикация -копие http://sieminehn.wordpress.com/2012/01/13/1121-3/

Технологията за добиване на шистов газ

Повече подробности можете да намерите на страницата ИНФОРМИРАЙ ПРИЯТЕЛИТЕ СИ ЗА ШИСТОВИЯ ГАЗЪ ! , където има много линкове, обясняващи всичко, което може да ви заинтересува.

Приятно четене!

С уважение Мика Сийминеен


Линкове за сваляне на филми по темата:

ГАЗЛАНД филм субтитри

ОПАСЕН ЛАМТЕЖ филм  субтитри

ТРЕСКА ЗА ГАЗ филм субтитри

Последни публикации

Виж всички

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page