ДЕВЕТ ВЪПРОСА ЗА КРИЗАТА
- Мика Сийминеен
- 1.04.2020 г.
- време за четене: 8 мин.
Има епидемия. Умират хора. Това е факт.
Но има и един въпрос: Дали всички обявени са умрели от ковид-19? Отчита ли се здравният статус на починалите преди да се заразят? Дали се отчитат неща като качество на храната и количетвото ѝ, които могат да си позволят? Говоря не само за починалите в Бълагрия, а в световен мащаб като цяло.
По-миналата седмица чух следното изказване от един пенсионер в София: "Дали ще умра от глад или ковид ми е все тая" И сигурно има защо да го каже човекът. Превенцията и изолацията вършат работа, ако има адекватно здравеопазване. Такова няма. Средствата за оцеляване като храни, лекарства, хигиенни консумативи, енергия и т.н. са с пари. Демек, ако нямаш доходи - мреш. Та ако ще да има огромно изобилие.
***
Има няколко важни въпроса, които вълнуват хората. Въпроси, които ми задават от обявяването на извънредното положение. Аз понеже не съм специалист по темата, ще опитам да отговоря само на девет от тях. И то като лаик, чиято информация е почерпана от слухове подочути в градския транспорт или на улицата, от социалните мрежи, медиите
1. ЗАЩО НЕ СА ВЗЕТИ НИКАКВИ МЕРКИ ЗА ЗАТВАРЯНЕ НА ГРАНИЦИТЕ И ПОСТАВЯНЕ ПОД КАРАНТИНА НА ВЛИЗАЩИТЕ В СТРАНАТА ЛИЦА ОЩЕ ЯНУАРИ МЕСЕЦ?
Мерките трябваше да се вземат още януари месец и да се затворят границите. Истината е, че Борисов два месеца чакаше разрешение от Брюксел и Берлин, за да вземе елементарни мерки като например затваряне на границите за ВСИЧКИ, които влизат в страната.
Независимо какви са и от къде са! Страх го беше да не го обвинят в политическо бунтарство. Това, че ако заразата е наистина много сериозна, не му дремеше.
2. КОЛКО ВРЕМЕ ЩЕ Е ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ?
За сега са го определили до 13 април. С опция за удължаване до края на април или средата на май.
Със същия успех с който „подпомагат справянето с кризата“ може да се окаже, че е до Нова Година. До тогава, бизнесът, който не е на правилните хранилки ще е фалирал или изкупен на безценица от „правилните фирми“
3. КОЛКО МАЛКИ И СРЕДНИ ФИРМИ ЩЕ ФАЛИРАТ?
Както е тръгнало МНОГО. Те нямат спестявания по банки, те нямат необходимия ресурс да оцелеят дори и за 10 дена без работа.
По изчисления на Мирослав Паскалев-Зорец, около 500 000 малки фирми са застрашени от фалит. От тях поне половината няма да преживеят извънредното положение. Аз не съм специалист и поради тази причина не се наемам да кажа доколко изчисленията на хората са верни и доколко не са. Съшото важи и за числата казани от Томисляв Дончев пред българските медии.
4. КОЛКО ХОРА ЩЕ ОСТАНАТ БЕЗ РАБОТА?
Бизнесът по време на криза се чувства робовладелец. Така, че „Коронавирусът ще се използвува от бизнеса за съкращение на работни места. Първо в сферата на услугите, а после посъвместно. Дали ще се въведе автоматизация или просто служителите ще работят повече време за същите пари, съчетавайки няколко длъжности, това явно не вълнува синдикатите, които си мълчат. Все пак, нека не забравяме, че големите синдикати не защитават интересите на работниците. Ако го правеха, нямаше да има богати, че и тънещи в лукс синдикални лидери и бачкатори, които са в категорията "работещи бедни".“
Тогава много компании съкращаваха работници и на оставащите им намалиха заплатите. Оказа се, че тази стратегия доведе до невъзможност за намиране на кадри, понеже, некоректните компании се оказаха в своего рода черен списък.
Да припомним какво казва бизнесът през 2018-та:
"Бизнесът откроява като главен задържащ фактор липсата на човешки ресурси. "В средносрочен план ние смятаме, че ако се развиваме с тези темпове, ще са ни нужни 500 хиляди работници и специалисти в следващите пет години, предвид демографските тенденции, миграцията и ръста на икономиката", уточни Велев. Сред дефицитните кадри той посочи сериозната липса на инженерно-технически кадри, медицински сестри, учители, шофьори, на работещи в туризма и селското стопанство." dir.bg 21.10.2020
Но в същото време не направи нищо, за да стимулира работещите в чужбина да дойдат да работят за тях.
Ако сега има масови съкращения, тогава бизнесът ще трябва да търси не 500 000 работници, а направо 1 500 000. Но има една врътка, че няма да ги намери, щото даже и в Африка и Югоизточна Азия имат по-високи доходи като покупателна способност... А мигрантите не искат да са работници, те искат да са господари...
Според Томислав Дончев (поне така твърдяха медиите, че е казал), в обстановка като сегашната, очаква се до края на извънредното положение и по време на катастрофата, която ще го последва, близо 1 000 000 души да си загубят работата. И както знаем от историята, това ще накра бизнесът да злоупотреби с положението. И след като отмине кризата, ще се окаже, че на него ще му липсват не 500 000 служители, а както казах по-горе 1 500 000 ...
Щом премине кризата, мнозина ще отидат да работят в чужбина. Демек, бизнесът ще се наложи да се задоволи с по-нискокачествени работници за повече пари, отколкото би дал, ако си пазеше хората по време на криза. (по Мирослав Паскалев - Зорец)
Онези фирми, които си запазят работниците и не им пипат заплатите ще оцелеят. Макар и трудно, но ще оцелеят. А плюсът е в това, че ще имат служители, които са лоялни. Служители, които ще работят не само за парите, но и с чувството, че фирмата винаги е на тяхна страна. Даже и в тежки моменти. Това прави фирмата конкурентоспособна. Онези, които не го осъзнават ще станат некопнкурентноспособни.
Виждам, че бизнесът повтаря грешките от периода 2009-2011 и вече в бюрата по труда са регистрирани 19 555лица, уволнени от работодателите си.
Редица заводи вече съобщиха, че скоро ще съкращават още персонал. Ако сметнем нещата така, от началото на извънредното положение, което влезе в сила на 13 март, за 13 работни дни се падат по приблизително по 1 504 човека на ден са изгонени от работа. Ако продължава в същия дух, до 13 април ще са приблизително 33 094 души. Но поради редица обстоятелства, които пораждат ефекта на доминото, съкратените ще са повече. И като турим малките фалирали фирми, не се знае дали Дончев няма да се окаже оптимист...
5. КОЛКО ЩЕ ЗАБОРЧНЕЯТ ХОРАТА ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ?
Хората имат пари максимум до края на другата седмица. Няма как да го кажа по-меко. След 14-ти април, бройте, че нещата са станали дебели, щото парите ще са свършили. Средната сума на спестяванията при физическите лица е има-няма 1 000 лева. Когато и те свършат ще стане страшно. Едно на ум, че повечето хора в България НЯМАТ спестени даже и 100 лева.
Недоволството може да ескалира, защото няма отсточка, няма мораториум или опрощаване на сметки, а в същото време цените на стоките наратват плавно, но с твърд курс нагоре.
Някои основни продукти вече са два пъти по-скъпи, отколкото януари месец. Каква е ползата, че са поевтинели някои чипсове, когато брашното, олиото и картофите държат цени нагоре? А в същото време, колекторски фирми изкупуват дългове на безценица. Сметките за ток, вода, парно и дриги не се опрощават, както направи да речем Германия, а се трупат. Хората ще са яко заборчнели максимум до края на месеца. Повечето, още в първата четвърт.

6. КОГА СТРАХЪТ ЩЕ БЪДЕ НАДВИТ ОТ ГЛАДА? ЩЕ ЗАПОЧНАТ ГЛАДНИ БУНТОВЕ? КАКТО СЕ СЛУЧВА В ИТАЛИЯ.
Гладът ще победи страха. Рано или късно ще се случи. Неслучайно има изразът, че „гладът е по-силен от тока“ Неслучайно един политик ревна (, че трябвало да се изземе оръжието, което е останало у хората. Страхът, че тези оръжия може да бъдат насочени към мародерите и спекулантите, явно ще да е доста голям... Неслучайно по времето на Филип Димитров иззеха от хората над 1 млн оръжия. И сега, точно както тогава, страхът, че може да има "нежелани реакции" към действията им е много голям.

Цитиран е постът му от 23 март в 10:24
Вместо да се борят с кризата я задълбочават. В Палермо имà всички признаци на гладни бунтове. И това ще е не само на италианския о. Сицилия, а във всички страни, чиито правителства се държат неадекватно. Така, че очаквайте скоро и у нас. Разликата е, че в Италия се предприха някои мерки, които да облекчат положението. Като например т.нар. Суми за храна, които са около 400 евро на човек на месец, което е повече от нищото, което правят нашенците.

7. КАКВИ МЕРКИ СЕ ВЗИМАТ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА КАТАСТРОФАЛНИТЕ ПОСЛЕДСТВИЯ, КОИТО СЕ ОЧАКВАТ?
Доколкото се вижда, никакви мерки не се вземат. Реално погледнато, единственото, което се прави е, да се издават всевъзможни нареждания, някои от които са безумни, заради невъзможността на тяхното изпълнение.
Като заповедта за задължителното носене на маски.
По отношение на „научно-развойната дейност“, на 23 март са презентирали филтри от активен въглен и такива със сребърна вода... виж ДИР от същия ден, статията Толкова много умуване за нещо, което може да се сети и някой, който е имал часове по Гражданска отбрана или Гражданска защитав 4-ти клас... Жената прави по-качествени маски... Съдейки по "мострите".
До момента, единствените адекватни мерки, които са взели беше да се каже, че трябва да има дистанция между хората, карантината на болните и на влизащите в страната. Останалото са брифинги, пълни с празнословие и налагане на глоби.


И цените литнаха. Само преди няма и половин час, навсякъде бяха "изчерпани"... Та да попитам дали случайно няма спекула?
8. КОИ СА ПЕЧЕЛИВШИТЕ ОТ ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ?
Шоковата доктрина в действие. Това имаме. Неслучайно създателят на неолибералната икономическа школа фон Хайек казва, че за да може да се наложи новият ред е нужно да се създаде криза или да се възползвуват от такава.
Естествено, че най-големите печеливши от това ще са спекулантите от всякакъв род и вид. Като например бизнесът, най-вече едрия, който не се е погрижил доставките до малките магазини, аптеки и др. да бъдат ритмични, за да няма недостиг на стоки. Стоките се задържат, после се пускат на по-високи доставни цени. Както стана с маските, дезинфектантите...То ва си е живо мародерство. Трябваше да затегнат мерките срещу спекулата.
Президентът тук сгреши, че наложи вето.
Вдигането на цените се дължи на изкуствен дефицит. Ако нямаше спекула, нямаше да има дефицит. Сиреч, създаването на недостиг е благодарение на това, че някои хора се стремят към печалба за сметка на останалите. Може да си свият печалбите вместо да вдигат цените.
Лафът, че външните доставчици вдигнали цените е просто за забълбукване на баламите.
Таван на цените на стоките от първа необходимост няма и вече се усеща осезаемо вдигане на цените на някои основни продукти. За това как маските, които през януари сруваха по 1.20 лв, февруари станаха по 6 лв, после изчезнаха от магазините, а щом ги направиха задължителни изведнъж се появиха в наличност на цени между 9 и 20 лв няма да коментирам. Това си е живо мародерство.
Другите, които ще спечелят, това ще са обръчите от фирми и олигарсите, които са пряко и косвено свърани с властта.
Те ще спечелят една камара обществени поръчки за „възстановяване на икономиката“. Следващ печеливш ще е организиранта престъпнтс, която като олигарсите ще използва възможността да изкупи фалиралия бизнес, ще натрупа пари от спекула и всяка една възможност, която ѝ се отвори.
9. И последен в списъка, макар и не по важност е КАТО МИНЕ ИСТЕРИЯТА С КОРОНАТА, КАКВО ЩЕ СЕ ОКАЖЕ, ЧЕ ТИХОМЪЛКОМ СА НАЛОЖИЛИ?“
- Щом се нещо се раздува, покрай него минава нещо гадно.
Има и още много въпроси, които може да се зададат.
Тези 9 са важни, защото медийните мисирки не ги задават.

******
На 11 март г-н Бойко Борисов заяви
"Най-опасното сега е да не си "счупим икономиката" - тогава ще заговорим за безработица, за ниски доходи, и няма да има оптимизъм"
И икономиката се счупи... На 13 март!
Само два дена по-късно.
Някак си е съмнително, че щом се чи, че ЕС дава пари за борба з КОВИД-19, изведнъж откриха първия болен. Може и да е съвпадение. Знае ли някой?
После се започна едно дрънкане за това как трябвало да опазим възрастните хора...
И солидарността с възрастните хора къде е?
Особено с онези, които са бедни и няма как да си позволят услугите на "социалния патронаж", който БЧК и Столична община рекламират с обявления по входовете на блоковете.
Как точно и срещу какви суми ще се обгрижват старците, за които няма кой да се погрижи да им напазарува, за да не излизат навънка?
Да попитам как точно Тоя и Оня тузар са солидарни с възрасните хора в малките населени места, та се налага да се правят хуманитарни акции за тяхното физическо оцеляване, щото много от тях вече са се сринали в другите отношения?
Как са солидарни търгашите, които изпокриха потенциално животоспасяващи стоки?
Как са солидарни мародерите, които раздуха цените на какво ли не?
Как са солидарни чокоите, които изкарват на работа своите бачкатори, продаачи в магазини /тия дето не са жизненоважни/?
Как са солидарни онези депутати, които имат завършено медицинско образование и не са на първа линия в борбата с епидемията?
Солидарни са онези, които помагат на обществото да функционира нормално.
Те са на своите постове и правят онова, което трябва да направят.
Моите аполодисменти за хората от чистотата, за водачите в градския транспорт, за продавачите, за гавазите, за пожарникарите, за санитарите, фелдшерите, за лекарите и сестрите, които не оставиха своите болни.
Comments