Внесоха в Народното събрание 51551* подписа срещу технологията “хидравличен удар”
- Мика Сийминеен
- 24.02.2012 г.
- време за четене: 2 мин.
Източник:
Снимки: Мика Сийминеен
В Народното събрание бяха внесени 51 551* подписа срещу технологията “хидравличен удар” за добив на шистов газ. “Освен този въпрос, подписката засяга и улавянето и съхранението на въглероден диоксид в земните недра – изключително опасна технология, която беше одобрена от парламента в началото на февруари тази години”, съобщават инициаторите. Подписката беше стартирана на 26 ноември 2011 пред парламента.
Народното събрание вече прие през януари пълна забрана за проучванията и добива на шистов газ в страната, както и за използване на метода на хидравличния удар (фракинг) с голямо налягане (над 20 атмосфери) при конвенционалните проучвания на нефт и газ.
Хидравличното разбиване представлява напомпването на милиони литри вода, пясък и над 200 химикала под високо налягане под земята, така че да се освободи газ, затворен в дълбоки геоложки слоеве. В някои случаи обаче химикалите и газът проникват в подпочвени слоеве с питейна вода и я замърсяват.
Технологията е забранена във Франция, но е широко употребявана в САЩ. Премиерът Борисов обяви, че ще разреши проучване и добив на шистов газ само ако бъде разработена гарантирано безопасна технология, приета в световен мащаб.
Съхраняването на въглероден диоксид се предвижда при определени характеристики и възможности в земните недра да бъде съхраняван въглероден диоксид. По Протокола от Киото към момента българските предприятия имат безплатни квоти за търговия с парникови емисии на европейския пазар, но след 2013 г. ще трябва да плащат за тези квоти. Използва се специална технология, която да извлича само въглеродния диоксид от останалите газове, да го втечнява и да го вкарва под налягане в хранилището. Тази технология все още е експериментална, а Германия и Австрия са наложили мораториум върху нейното използване на териториите им.
“Повишаването на енергийната ефективност, развитието на достъпните технологии за производство на възобновяема енергия, санирането на сградния фонд, възстановяването на горите, ще снижат значително парниковите емисии в страната и ще елиминират необходимостта от големи инвестиции в технология за улавяне и съхранение на въглероден диоксид”, заяви Тодор Тодоров от За Земята.
От гражданската инициатива срещу проучването и добива на шистов газ законът за съхранението на въглероден диоксид пропуска да регулира рисковете за здравето на хората и замърсяването на околната среда.
*това е точната цифра, а не посочените от медиите 52 000, както публикувах по-рано
Comments