top of page

ЕК: ОВОС може да се приложи за шистовия газ

В писмо службите на ЕК изразяват мнение, че неконвенционални въглеводородни проекти за добив, вкл. за дълбоки сондажи за проучване, попадат в обхвата на Директивата за ОВОС





Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е получило утвърдителен отговор от ЕК на запитването дали Европейската директива за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) може да се тълкува разширено и дали процедурата по ОВОС може да бъде приложена при търсене и проучване за шистов газ в България като още една, допълнителна процедура за превенция предвид обществената чувствителност към темата.

Това съобщават от пресцентъра на министерството.

ЕК дава утвърдителен отговор на конкретните запитвания от страна на МОСВ.

В писмото службите на ЕК изразяват мнение, че неконвенционални въглеводородни проекти за добив, вкл. за дълбоки сондажи за проучване, попадат в обхвата на Директивата за ОВОС.

Изрично е посочено, че писмото цели да разясни приложимото екологично законодателство и не създава никакви нови законови норми за отделните страни членки.

Предвид актуалността на въпроса с проучването и добива на шистов газ за Европа, ЕК информира, че е взето решение да бъде създадена техническа работна група за шистовия газ.

Тя трябва да служи като платформа за информационен обмен между страните членки по темата.

МОСВ е потвърдило желанието за участие на български представители в тази група.

Отговорът е от генералния директор на ГД “Околна среда” Карл Фалкенберг и освен до България.

Той е изпратен до всички страни членки с насоки за приложението на екологичното законодателство на ЕС за неконвенционални въглеводородни проекти, които използват модерни технологии като хоризонтално сондиране и високообемно хидравлично разбиване, каквото е определението на проектите за проучване за шистов газ.

Американската компания “Шеврон”, която получи разрешение да добива шистов газ в България, планира да извърши сондажни дейности най-рано през 2015 г., а други два – през 2016 г. Дотогава не се предвиждат никакви сондажи освен сеизмични проучвания.

Този месец под надслова “Шумно шествие” в София отново се проведе протест срещу проучванията и добива на шистов газ по метода на хидравличното разбиване.

През октомври България поиска от ЕК разширено тълкуване на европейското право в областта на защитата на околната среда, така че в нашия закон да се заложи и изискване за ОВОС при даване на разрешително за проучване на шистов газ.Източник:БТА Снимки:БГНЕС

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page