55 ГОДИНИ ОТ ПЪРВИЯ КОСМИЧЕСКИ ПОЛЕТ
- Мика Сийминеен
- 12.04.2016 г.
- време за четене: 3 мин.
Днес е международният ден на авиацията и космонавтиката и 55 годишнина от първия полет в Космоса . На тази дата с носталгия и удоволствие си припомням стиховете от детските ми години:
Юрий Гагарин, как си летял? Бързо ли хвърка корабът бял? Там сред звездите пръв щом си бил Дунав видя ли, зърна ли Нил?Зърна ли нейде сред синева друг по-обичан град от Москва? Дето децата в лятната шир тичат на воля, пеят за мир.Юрий Гагарин, славен пилот, ти пръв преброди звездния свод.
На 12 април 1961 година от космодрума Байконур в Съветския съюз Юрий Гагарин напуска Земята и се отправя на обиколка около нашата планета с космическия кораб-спътник Восток-1. Това е датата, на която за първи път човек успява да се откъсне от земното притегляне и да види Земята от Космоса.
Днес не са останали много документални материали за полета на Гагарин. В годината на 40-та годишнина от първия полет на човека в космоса в подмосковния град Корольов в руския Център за управление на полетите се състои презентация на документалния филм “Нашият Юрий”, заснет през 1962 година за първата годишнина от полета му в Космоса. Филмът е направен като интервю с космонавта, в което той разказва за своя полет, за първите впечатления, за мечтите си…Ето какво казва:
“За първата годишнина от първия в историята на човечеството полет в космоса, ми се иска да споделя с вас някои мисли по този повод. През изминалата година от деня на полета на съветския космически кораб “Восток-1” с човек на борда, на мен, участника в този полет и свидетел на възторженото отношение на хората цялото земно кълбо, искрено ми се иска да благодаря на всички, които участваха в създаването на тази мощна ракета, която ме изведе в орбита, в създаването на самия космически кораб. Да благодаря на всички, които вложиха своята душа, умение и сърце в този труд, в това велико дело, което беше осъществено на 12 април 1961 година. Полетът на съветския кораб “Восток-1″ откри не само нова ера в изучаването на космоса, той стана предвестник на мира и доброжелателството на народа на нашата родина към всички народи на Земята. След полетите в космоса на двамата съветски хора – моя и на Герман Титов, който продължи повече от 25 часа, когато той 17 пъти обиколи земното кълбо, семейството на космонавтите се попълни с още един космонавт – американеца Джон Глен. Той извърши своя орбитален полет около земното кълбо, като направи три обиколки и прекара в космоса около три часа и половина. Ние вярваме, че семейството на космонавтите ще се попълва всяка година”.
Думите на Гагарин се оказват пророчески. В наши дни броят на космонавтите, работили в околоземни орбити, превиши 400.
Първият космонавт на планетата
На 3 март 1960 г. със заповед на главнокомандващия ВВС Константин Вершинин , Юрий Гагарин е зачислен в групата на космонавтите. На 11 март започва тренировки. Отначало групата се състои от 20 млади летци. От тях са отделени 6, които са подготвяни по програма, различна от тази на останалите. Четири месеца преди полета за всички става ясно, че ще полети именно той. Първият космонавт трябва да стане лицето на съветската държава, достойно представящ я пред света. Гагарин притежава точно тези качества и това е определящото при избора му за първия полет. Последната дума има Никита Хрушчов, по това време – първи секретар на управляващата в СССР комунистическа партия — КПСС. Когато му показват снимките на първите космонавти, без колебание той избира Гагарин. На 12 април 1961 г. в 9 часа и 7 минути московско време от космодрума Байконур излита космическият кораб “Восток” с пилот-космонавт Юрий Алексеевич Гагарин. Корабът извършва една обиколка на Земята, а тези 108 минути са звездни в неговия живот. След 2 дни е тържествено посрещнат на Червения площад в Москва пред хиляди хора, дошли да го видят. Полетът е резултат на успешното развитие на съветската космическа програма, успяла до този момент да изпрати в орбита първият изкуствен спътник на земята, както и да извърши няколко с кучета на борда.
Юрий Гагарин е :
Летец-космонавт на СССР, Герой на Съветския Съюз, Герой на социалистическия труд на Чехословакия, Герой на социалистическия труд на България, Герой на труда на Виетнам, майор от ВВС на СССР, президент на Обществото за съветско-кубинска дружба, почетен член на Обществото за финландско-съветска дружба. От 1966 година е почетен член на Международната академия по астронавтика. Военен летец I клас. Почетен суворовец (на Московското Суворовско военно училище).
Носител е на ордените :
“Ленин” (СССР),”Георги Димитров” (България),”Карл Маркс” (ГДР), Звезда II клас (Индонезия),”Грюнвалдски кръст I степен” (Полша), орден “Знаме на Унгарската република 1 степен с елмази”,„Огърлицата на Нил” (Египет), “Голяма лента на Африканската Звезда” (Либерия), „За заслуги в областта на въздухоплаването” (Бразилия). Първи кавалер на ордена „Плайя-Хирон” (Куба).
Comments